Multimedie-uddannet til ledighed

De første multimediedesignere blev færdige i juni i år. Men allerede nu er det tydeligt, at de har svært ved at få job. Af de 800, der blev færdige i juni, er over halvdelen stadig ledige. Optaget har været for stort, lyder det fra HK-Samdata, der er en af de fagforeninger, der organiserer de nyudklækkede multimediedesignere.

Uddannelsen til multimediedesigner har været stærkt kritiseret for at uddanne de studerende til arbejdsløshed. Og det ser foreløbig ud til, at det holder stik. Af de 800, der blev færdige i foråret, er over 500 stadig ledige. Og tallet vil sandsynligvis stige yderligere, lyder det fra HK-Samdata, der blandt andre organiserer multimediedesignere.

- På nuværende tidspunkt har vi lidt over 400 ledige multimediedesignere. Det tal vil nok stige yderligere i den kommende tid, fordi vi først registrerer folk som ledige, når de begynder at modtage dagpenge, siger Finn Hansen, der er faglig sekretær i HK-Samdata.

Yderligere er der en del, der har valgt at søge optagelse på et af de universiteter, der tilbyder en overbygning til uddannelsen. I Aalborg har man således allerede optaget flere end 100 multimediedesignere på den nye overbygning.

Det giver i alt over 500, der står uden arbejde.

For mange

Finn Hansen mener, at problemet er, at der er blevet optaget alt for mange på de første årgange:

- Det ville nok have været bedre, om man havde uddannet nogle færre, der så kunne have været en slags ambassadører for uddannelsen, siger Finn Hansen.

Et ideelt optag ville, ifølge den faglige sekretær, have været på i alt omkring 100 hoveder.

- Det er jo både synd og trist for dem, der ikke kan finde et job. Og det drejer sig bestemt ikke om, at deres kvalifikationer er for dårlige. Mit indtryk er, at det er meget højt kvalificerede unge, der her er tale om.

Nye muligheder

De dystre udsigter har fået flere universiteter til at tilbyde en overbygning til uddannelsen, sådan at multimediedesignerne efterfølgende kan optages på for eksempel IT-højskolen i København.

Finn Hansen er glad for den nye mulighed. Men ikke uden forbehold:

- Det er selvfølgelig godt, at de får mulighed for at videreuddanne sig. Men det var sådan set ikke det, der var meningen. Det var, at de skulle kunne finde job efter endt uddannelse. Alt i alt er jeg dog ikke tvivl om, at det vil forbedre deres chancer for at finde job, siger Finn Hansen.

Undersøgelser på vej

Finn Hansen oplyser, at man i HK-Samdata planlægger at få lavet en undersøgelse af jobsituationen for de nyuddannede multimediedesignere. Undersøgelsen skal sætte fokus på, hvad der kan gøres for at bedre jobsituationen.

Også de 17 skoler, der udbyder uddannelsen, vil i løbet af september udarbejde en samlet undersøgelse af, hvor mange der har fået job. Skolerne regner med at være færdige med undersøgelsen til oktober.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS