Ombudsmanden overtræder persondataloven

Folketingets Ombudsmand har udsendt et nyhedsbrev uden at tildække modtagernes navne og e-mail-adresser. Ombudsmanden har overtrådt persondataloven, siger Datatilsynet.

Så skete det igen. Over hundrede modtagere af et nyhedsbrev fra Folketingets Ombudsmand kan frit læse hinandens navne og e-mail-adresser i en ny sag om sjusk med mailinglister.

At sende e-mails ud til flere modtagere uden at tilsløre modtagernes identitet og email-adresser er i strid med persondataloven.

- Vi er dog ikke hidtil gået ind i sager af den karakter, siger chefen for Datatilsynets IT-søjle, Ib Larsen, til Computerworld Online.

Han understreger, at sammenhængen er vigtig, når sagens alvor skal bedømmes:

- Et nyhedsbrev vil sjældent indeholde hemmelige oplysninger, men vil ofte kunne findes på afsenderens hjemmeside. Hvis man derimod sender en e-mail ud til en række stillingsansøgere uden at sløre deres identitet, så er sagen langt mere alvorlig, siger Ib Larsen.

Frygter gentagelse

Han mener, at Folketingets Ombudsmand burde have bedre styr på datasikkerheden:

- Det konkrete tilfælde er ikke så alvorligt. Det siger dog noget om, at institutionen ikke er tilstrækkelig bevidst om, hvordan man bør udsende meddelelser, og man kunne derfor frygte en gentagelse med mere følsomme oplysninger, siger Ib Larsen.

Det afviser Ombudsmandens IT-chef, Christian Ørstykke Møller:

- Vi kommunikerer principielt ikke personfølsomme oplysninger via e-mail, og hvis vi gør det, sker det krypteret, siger han.

Han vil nu ændre praksis for udsendelse af nyhedsbreve, så det slet ikke kan lade sig gøre at efterlade modtagernes navne og adresser synlige for alle.

- Der er sket en beklagelig menneskelig fejl, og det er vi kede af, siger Christian Ørslykke Møller, som allerede i dag vil udsende en undskyldning til modtagerne af nyhedsbrevet.

I sidste uge beskrev Computerworld Online, hvordan arrangørerne bag weekendens Jean Michel Jarre-koncert i Nordjylland havde udsendt praktiske oplysninger i en e-mail til 5.000 tilskuere - uden at tilsløre deres navne og e-mail-adresser.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura