Sådan fik net-kriminelle adgang til våbenindustrien

En simpel phishing-mail skaffede adgang til tophemmelige informationer hos våbenindustrien, der forsyner det amerikanske forsvar med isenkram.

Artikel top billede

Læs også:
Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Står Kina bag historiens største hackerangreb?

En ganske almindelig phishing-mail skabte fri bane til sikkerhedskoder til USA's våbenindustri.

Episoden rækker tilbage til marts i år, da net-kriminelle brød igennem forsvarsmuren hos nogle af de største våbenleverandører til USA's forsvar og derved skaffede sig adgang til hemmeligstemplede oplysninger.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure, der har sat sikkerhedsbristen under lup og nu fundet et svar.

Almindelig phishing-mail

Hullet blev skabt ved at sende en simpel phishing-mail til våbenfirmaernes it-sikkerhedsfirma, RSA Data Security.

"I forward this file to you for review. Please open and view it".
Sådan lød den tekst, der var koblet på mailen, og som snød sikkerhedsfolkene.

Det var en ansat hos våbenleverandørernes it-sikkerhedsfirma, RSA, som lod sig snyde af de net-kriminelles spear phishing-mail og derved åbnede adgang til hemmelige sikkerhedskoder, der senere blev anvendt til at angribe nogle af de største amerikanske våbenleverandører, eksempelvis Lockheed Martin.

Lockheed Martin bekræftede dengang et 'betydeligt' hacker-angreb.

Phishing-mailen havde vedhæftet et Excel-ark med titlen "2011 Recruitment plan.xls.", og selv om mailen landede som "junk mail", narrede den alligevel en ansat til at åbne både den og den vedhæftede excel-fil, fortæller F-Secure.

Fejlen blev fundet ved, at en ansat hos RSA havde uploadet den uskyldigt udseende phishing-mail til VirusTotal, der er gratis software, som scanner mistænkelige filer hos F-Secure og mere end 40 andre af verdens store antivirus-virksomheder.
Et øjebliks uopmærksomhed

Firmaets danske landeansvarlige, Michael Dahl siger, at dette angreb er et eksempel på, at der ikke skal mere end en enkelt medarbejders uopmærksomhed til at sætte it-sikkerheden over styr.

"Angrebet er et klokkeklart eksempel på, at it-sikkerheden ofte ikke er stærkere end det svageste led, og at medarbejdernes opmærksomhed og adfærd har helt afgørende betydning for den samlede it-sikkerhed i virksomheden," siger han.

"Det er selvfølgelig ekstra iøjnefaldende, at det er hos våbenleverandørernes it-sikkerhedsfirma, at fejlen blev begået."
Danmark er i øjeblikket hårdt plaget af phishing-mails, der blandt andet udgiver sig for at være fra store firmaer som SAS, TDC og PBS.

Læs også:
Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Står Kina bag historiens største hackerangreb?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S