Sådan fik net-kriminelle adgang til våbenindustrien

En simpel phishing-mail skaffede adgang til tophemmelige informationer hos våbenindustrien, der forsyner det amerikanske forsvar med isenkram.

Artikel top billede

Læs også:
Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Står Kina bag historiens største hackerangreb?

En ganske almindelig phishing-mail skabte fri bane til sikkerhedskoder til USA's våbenindustri.

Episoden rækker tilbage til marts i år, da net-kriminelle brød igennem forsvarsmuren hos nogle af de største våbenleverandører til USA's forsvar og derved skaffede sig adgang til hemmeligstemplede oplysninger.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure, der har sat sikkerhedsbristen under lup og nu fundet et svar.

Almindelig phishing-mail

Hullet blev skabt ved at sende en simpel phishing-mail til våbenfirmaernes it-sikkerhedsfirma, RSA Data Security.

"I forward this file to you for review. Please open and view it".
Sådan lød den tekst, der var koblet på mailen, og som snød sikkerhedsfolkene.

Det var en ansat hos våbenleverandørernes it-sikkerhedsfirma, RSA, som lod sig snyde af de net-kriminelles spear phishing-mail og derved åbnede adgang til hemmelige sikkerhedskoder, der senere blev anvendt til at angribe nogle af de største amerikanske våbenleverandører, eksempelvis Lockheed Martin.

Lockheed Martin bekræftede dengang et 'betydeligt' hacker-angreb.

Phishing-mailen havde vedhæftet et Excel-ark med titlen "2011 Recruitment plan.xls.", og selv om mailen landede som "junk mail", narrede den alligevel en ansat til at åbne både den og den vedhæftede excel-fil, fortæller F-Secure.

Fejlen blev fundet ved, at en ansat hos RSA havde uploadet den uskyldigt udseende phishing-mail til VirusTotal, der er gratis software, som scanner mistænkelige filer hos F-Secure og mere end 40 andre af verdens store antivirus-virksomheder.
Et øjebliks uopmærksomhed

Firmaets danske landeansvarlige, Michael Dahl siger, at dette angreb er et eksempel på, at der ikke skal mere end en enkelt medarbejders uopmærksomhed til at sætte it-sikkerheden over styr.

"Angrebet er et klokkeklart eksempel på, at it-sikkerheden ofte ikke er stærkere end det svageste led, og at medarbejdernes opmærksomhed og adfærd har helt afgørende betydning for den samlede it-sikkerhed i virksomheden," siger han.

"Det er selvfølgelig ekstra iøjnefaldende, at det er hos våbenleverandørernes it-sikkerhedsfirma, at fejlen blev begået."
Danmark er i øjeblikket hårdt plaget af phishing-mails, der blandt andet udgiver sig for at være fra store firmaer som SAS, TDC og PBS.

Læs også:
Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Står Kina bag historiens største hackerangreb?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job