Minister: Danwares kineser får ny chance

Integrationsminister Bertel Haarder vil nu undersøge, om afslaget om fortsat arbejdstilladelse til Danwares Kina-specialist, Guoli Dai, kan trækkes tilbage. Dermed bliver kinesiske ordrer for mindst fem millioner kroner måske alligevel en realitet.

Et meget indtrængende tre sider langt brev fra den udvisningsramte kineser, Guoli Dai, der er ansat hos softwareselskabet Danware, er landet på integrationsminister Bertel Haarders (V) bord.

Samtidig er Danwares sitaution og Guoli Dais skæbne blevet beskrevet blandt andet her i Computerworld Online.

Men helt nøjagtig hvad der har fået landets øverste ansvarlige på udlændingeområdet til at give Danwares kinesiske landechef en ekstra chance er uvist.

Derimod er det sikkert, at Bertel Haarder har besluttet at give Guoli Dai og Danware en ny chance.

- Jeg har bedt embedsmændene om at vurdere, om ikke hun kan betragtes som en nøglemedarbejder, når hun er udset til at skulle lede en virksomhed i Kina, udtaler Bertel Haarder.

- Jeg tror ikke, vi har haft sådanne tilfælde før, men nu undersøger vi, om ikke det kan betragtes som en nøglemedarbejder, og om ikke det kan give hende et længere ophold i Danmark, fortsætter Bertel Haarder.

Væk med bøvlet

Faktisk har Bertel Haarder også selv for ganske nylig stået i spidsen for at åbne døren til Danmark yderligere op for udvalgte grupper. Nemlig dem, som der er mangel på her i landet: Læger, IT-specialister og ingeniører. Det er den såkaldte jobkortordning.

I den forbindelse sagde integrationsministeren disse forpligtende ord, som han nu måske prøver at leve op til.

"Jeg anser det for vigtigt, at Danmark i konkurrence med navnlig de øvrige EU-lande og lande som USA kan tiltrække særlig kvalificeret arbejdskraft. Det er regeringens mål at fjerne overflødigt administrativt 'bøvl' og ventetider, således at virksomhederne på forhånd kender deres muligheder for at rekruttere medarbejdere udefra."

Hovedpersonen i Danwares sag har dog endnu ikke fået noget svar på sin appel sendt til ministeren den 9. oktober. Men hun har dog fået oplyst, at der skulle være et brev på vej til hende,

- Jeg ser frem til at få en afklaring i denne uge, siger Guoli Dai forhåbningsfuldt.

I næste uge har hun nemlig planlagt en forretningsrejse, fordi det efter lange forhandlinger er lykkedes at få møder med nogle af Kinas største IT-virksomheder i Beijing og Hong Kong.

Hvis hendes arbejdstilladelse ikke bliver forlænget, vil hendes pas ikke give adgang til at vende tilbage til Danware i Birkerød efter forretningsrejsen.

Relevant link:

Pressemeddelelse fra Integrationsminsteriet om Jobkort-ordningen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S