Nokias chefdesigner: Derfor er vores design bedst

Computerworld har mødt Nokias globale chefdesigner, Marko Ahtisaari, som står bag Nokias nye topmodel N9.

Artikel top billede

42-årige Marko Ahtisaari har siden september 2009 haft ansvaret for design i Nokia-koncernen. Han har været med til at omlægge design-divisionen, så hardware, software og indpakning alle ligger under hans område. Foto: Nokia.

Skal betjenes med én hånd

Computerworld møder Marko Ahtisaari på det nyopførte Hotel Bella Sky ved Bella Center i København. I et loungemiljø sætter han sig til rette i en lille sofa, hvor han ved at køre fingeren over N9'erens skærm viser, hvordan swipe fungerer.
 
"Det er den essentielle enkelthed, som alt er baseret på. Det gør den ekstremt nem at bruge med en enkelt finger," fortæller han.
 
Marko Ahtisaari kører tommelfingeren henover skærmen, mens han holder N9'eren i venstre hånd, og han skifter på den måde imellem tre skærme; genveje til applikationer, en notifikationsoversigt samt åbne applikationer.
 
Han lægger vægt på, at brugeren kan betjene telefonen med én hånd.
 
"Fordi folk bruger telefoner, mens de er mobile," siger han.
 
Marko Athisaari rejser sig op, går nogle meter væk, lægger telefonen i lommen og simulerer, at han er ved at trække en cykel ned ad gaden, hvorefter han trækker N9'eren op af lommen.
 
"Hvis du skal bruge to hænder bliver du formentlig nødt til at stoppe op." 
 
Folk skal have oprejste hoveder
Ifølge Marko Ahtisaari kræver det et større arbejde at betjene mange af de modeller, der er i markedet i dag.
 
"De fleste touch screen-telefoner er opslugende, og de er designet på en måde, som efter min mening er sjusket. De er opslugende på den måde, at de kræver din fulde opmærksomhed," fortæller han.
 
Nokia-designeren demonstrerer ved at tage fat i mobilen med to hænder og stirre ned på den, mens han taler videre.
 
"Mit mål er, at vi med alle vores designs igen giver folk lov til at have hovedet oprejst igen," forklarer han.
 
Han mener, at der er et sikkerhedsproblem ved, at folk skal stirre på deres mobil og afsætte begge hænder til at betjene den. Men der går også noget kommunikation tabt, når folk skal afsætte al opmærksomhed på mobilen for at betjene den, vurderer han.
 
"Mennesker kan med et kig på et splitsekund give hinanden en følelse af, om vi er velkomne eller ej," siger Marko Ahtisaari. 
 
Siden september 2009 har Marko Ahtisaari været leder af Nokias design-division, som han lagde om. Tidligere var design af hardware, software/brugergrænseflade og indpakning inddelt i tre forskellige enheder, men det er i dag slået sammen under et.

Som designchef rapporterer han direkte til Nokias topchef, Stephen Elop, der tiltrådte som topchef for et år siden. Tidligere havde design-afdelingen ikke direkte reference til topchefen i koncernen. 

Det var netop rollen som designchef, der bragte Marko Ahtisaari til København i fredags, da han holdt et oplæg ved Copenhagen Design Week.
  
Computerworld følger op med flere artikler på baggrund af interviewet med Nokias chefdesigner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv applikationsspecialist hos PET og gør en forskel med IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S