Domstol forbyder salg af Galaxy Tab permanent

Et midlertidigt salgsforbud er blevet permanent efter dom i en af de mange retssager mellem Apple og Samsung.

Artikel top billede

Læs også:

Apple får Samsungs Galaxy Tab forbudt i Danmark

Forbud ophæves: Samsung må sælge iPad-rival igen

Fredag 9. september 2011 udstedte den regionale domstol i Düsseldorf et permanent forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

Fredagens dom er en stadfæstelse af det midlertidige påbud, Apple fik udstedt en måned tidligere, den 9. august. Domsafsigelsen betyder, at Samsung ikke må sælge Galaxy Tab 10.1 i Tyskland.

Hele sagen startede, da den tyske domstol midlertidigt forbød salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1 i hele EU. Det midlertidige salgs- og distributionsforbud blev udstedt, da retten i Düsseldorf vurderede, at der var sandsynlighed for, at Samsungs Galaxy Tab havde krænket Apples designrettighed knyttet til iPad'en.

Den 16. august suspenderede selv samme domstol dog forbuddet uden for Tyskland. Den følgende retssag omhandlede derfor kun salg og distribution i og via Tyskland.

Skuffelse hos Samsung

I fredags faldt dommen så. Den regionale domstol i Düsseldorf opretholder forbuddet, efter at begge parter har fremlagt deres sag.

"Vi er skuffede over kendelsen og mener, at det vil indskrænke forbrugernes valgmuligheder i Tyskland. Vi mener også, at et forbud baseret på denne meget generelle designrettighed vil begrænse innovation og fremskridt i branchen," fortæller Erik Johannesson, der er PR-chef for Samsung i Norden, i en pressemeddelelse fra Samsung.

Han fortsætter:

"Samsung vil omgående appellere denne afgørelse for at sikre, at forbrugernes valgmuligheder i Tyskland bliver genetableret."

Svenske Erik Johannesson påpeger desuden, at den tyske beslutning er i strid med den hollandske domstolsafgørelse den 24. august. Her vurderede domstolen nemlig, at Samsungs Galaxy produkter er særegne og ikke krænker den omdiskuterede designrettighed.

Krigen fortsætter

Apple og Samsung har retssager kørende i ni lande fordelt på fire kontinenter. Flere steder er der Samsung, der fører sager mod Apple.

Selskabet lader ikke den tyske afgørelse få betydning for de andre sager, som Samsung fortsætter med at køre mod Apple som hidtil.

"For at forsvare vores intellektuelle ejendomsret og beskytte vores innovationsfrihed vil Samsung forfølge alle tilgængelige muligheder inden for retssystemet - herunder at fastholde vores retsforfølgelse af Apple Inc. for deres løbende krænkelse af Samsungs trådløse teknologipatenter rundt omkring i verden," siger Erik Johannesson.

Ligesom Samsung ikke agter at lade de andre søgsmål påvirke af domsfældelsen i Tyskland, får dommen heller ikke lov til at påvirke salget i de nordiske lande.

Det oplyser Samsung Nordic.

Her fortsætter Samsung salget af tablet-PC'er. Det gælder også selskabets Galaxy Tab 10.1 og den kommende Galaxy Tab 8.9. Og planen om at lancere Galaxy Tab 7.7 omkring begyndelse af næste år fastholdes ligeledes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS