Fejl 40 er blandt de værste sikkerheds-mareridt

Klodsede medarbejdere er farlige for it-sikkerheden. Men der er nye og værre trusler på vej.

Artikel top billede

Læs også:
Cyberkriminelle rammer hver dag 2.000 danskere

Gratis antivirusprogrammer vinder over de dyre

Den klassiske Fejl 40 er stadig en af de allerstørste sikkerhedstrusler i de globale virksomheder.

Fejl 40 henviser, som de fleste sikkert ved, til klovnen, der sidder 40 centimeter fra skærmen og trykker forkert på tastaturet og klikker bevidstløst med musen.

Det viser sikkerhedsfirmaet Symantecs årlige sikkerhedsrapport, Symantecs 2011 State of Security Survey, hvor firmaet har taget temperaturen på it-sikkerheden.

Undersøgelsens resultater er baseret på 3.300 besvarelser fordelt på 36 lande i virksomheder med imellem 5 til 5.000 ansatte.

Rapporten viser, at 46 procent af de spurgte firmaer vurderer, at medarbejdere, der handler i god tro, men fejler, er den største sikkerhedsrisiko.

Mere bemærkelsesværdigt er det dog, at hacktivisme, det vil sige angreb udført af politiske grupper med en særlig dagsorden, anses for et problem af næsten samme dimension.

En frygt, der sandsynligvis har grobund i den opblomstring i antallet af hacker-angreb, der udføres af hackere med politiske motiver eller af etiske årsager.

41 procent frygter for denne form for net-kriminalitet.

Statsstøttede hacker-angreb og industrispionage ligger næsten lige så højt på firmaernes liste over potentielle net-trusler.

Topscoreren over de potentielle sikkerhedsrisici vurderer virksomhederne som det klassiske hacker-angreb.

Det mener 49 procent af de adspurgte virksomheder, er det farligste.

Samlet fald i angrebene

Samlet set er der dog sket et lille fald i antallet af registrerede angreb, kan man læse i rapporten.

71 procent af virksomhederne oplevede en eller anden form for angreb, hvilket er et fald på fire procentpoint fra sidste års undersøgelse, hvor 75 procent kunne oplyse til Symantec, at der var registrerede sikkerhedsproblemer.

73 procent af virksomhederne betegner de rapporterede angreb som mindre farlige og sporadiske.

Kun to procent af de 3.300 adspurgte beretter om store koordinerede angreb.

Læs også:
Cyberkriminelle rammer hver dag 2.000 danskere

Gratis antivirusprogrammer vinder over de dyre

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS