Her er verdens hurtigste SD-kort - du ikke kan bruge

SanDisk har presset teknologien i sit seneste SD-kort, der er verdens hurtigste. Det har kun et enkelt lille problem...

Vi skyder i stigende grad tung HD-video med vores kameraer, og vi holder også udløserknappen nede på spejlreflekskameraer og burster lange billedserier.

De mange data fylder, og det stiller naturligvis krav til både kamera og hukommelseskort, som hurtigt skal håndtere de voldsomme mængder billeder og video.

SanDisk har netop lanceret sit nyeste SD-kort, der er verdens hurtigste.

Der kan skrives data på kortet med 90 megabyte i sekundet, og det er muligt at læse data med 95 megabyte i sekundet.

Det er en fordobling af skrivehastigheden i forhold til tidligere SanDisk-modeller. Hastigheden betyder, at det går hurtigere at gemme, afspille og overføre indhold.

Det nye, superhurtige kort hedder Extreme Pro SDXC UHS-I. Ja, det kan lyde som et ord, bilister bliver bedt om at udtale i en spritrazzia.

Extreme Pro
betyder, at det især henvender sig til fotografer eller videoentusiaster, der stiller store krav til deres udstyr og arbejder professionelt eller semiprofessionelt.

SDXC står for Secure Digital eXtended-Capacity, og det betyder, at kortet har en kapacitet over 32 gigabyte. Normal SD ligger på op mod 2 gigabyte, mens SDHC går fra 4 op til 32 gigabyte.

UHS-I
står for Ultra High Speed Class 1, og det betyder, det ligger i den aktuelt højeste hastighedskategori.

Der er ingen tvivl om, at kortet er vanvittigt hurtigt, og det er faktisk også dets største problem.

Der er nemlig stort set ingen kameraer, der er i stand til at udnytte det fuld ud.

Den eneste model er i øjeblikket Sony Alpha 77, men ellers er der intet udstyr, der kan håndtere skrivehastigheden maksimalt.

SanDisk forventer dog, at nye kameraer snart er klar til at gøre brug af teknologien.

Selv om SD-kortet er lynende hurtigt, findes der Compact Flash-kort, som er endnu hurtigere. Her kan du få kort, der kan skrive med en hastighed på 100 megabyte i sekundet.

SanDisk Extreme Pro SDXC UHS-I fås i udgaver fra 8 og op til 64 gigabyte hukommelse, og prisen begynder ved omkring 1.500 kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS