Artikel top billede

Sådan skal Helle Thorning få gang i it-erhvervet

Danmarks nye statsminister, Helle Thorning-Scmidt, skal i arbejdstøjet. Se her, hvor hun kan begynde.

Knap har Helle Thorning-Schmidt, Danmarks efter al sandsynlighed kommende statsminister, smidt tasken i hjemmet efter nattens valgaften, før den første hilsen fra it-branchen er klar.

Administrerende direktør Jon Erik Haug fra Telenor byder hende velkommen.

"Vi vil opfordre Helle Thorning-Schmidt til at give digitaliseringsdagsordenen den vægt, som området fortjener," siger han.

Teledirektøren peger på, at Danmark skal prioritere it og tele-området, hvis vi skal klare os i verdenskonkurrencen.

Det vil kræve, at "investeringer og fortsat udvikling på det danske marked skal sikres gennem rammevilkår, der giver incitament til at flytte investeringskroner til Danmark."

"Derfor skal vores opfordring til Helle Thorning-Schmidt være, at bruge de næste dage til at sikre, at it og tele får en central placering i den nye regerings arbejde," siger Telenor-bossen.

Ny it-minister?

Telenor bidrager gerne selv til at løfte Danmark tilbage på vækstsporet, og telebossen hilser de politiske udmeldinger før valget velkomne.

"Navnet på et nyt ministerium, vil vi ikke blande os i. Vi mener til gengæld, at det er afgørende, at det bliver et ministerium, der får den pondus og bevågenhed, området fortjener," siger Jon Erik Haug.

Op til valget har Socialdemokraterne talt om at få en it-minister, mens Venstre ville oprette et moderniseringsministerium, der skulle sætte it på dagsordenen.

Sats på it-strategi

Jon Erik Haug erklærer sig meget enig i intentionerne i den digitaliseringsstrategi, den forrige regering præsenterede sammen med regionerne og kommunerne.

"Skal vi indfri målene, skal vi også have en minister, med en central placering i regerings arbejde," slutter telebossen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis