It-fagets problem: For meget kage og for mange pauser

"Vi knokler, siger vi til hinanden. Men jeg ser ingen knokle mere end to minutter ad gangen." Miracle-chef Mogens Nørgaard tegner en dyster fremtid for de slappe danskere.

Artikel top billede

Mogens Nørgaard, CEO og stifter af Miracle, tager sig til hovedet over danskernes arbejdsindsats. (Foto: Computerworld)

Hvad skal Danmark stille op, når udlandet har overhalet os på gode ideer, og vi har mistet både industri- og it-produktion til lavtlønslande?

Det ser ifølge chefen for databaseekspert-virksomheden Miracle, Mogens Nørgaard, sort ud ud for danskerne.

Han tegner et dystert billede af landets fremtid, når man spørger ham om, hvad Danmark skal leve af i fremtiden. 
 
Danskernes helt store problem vores arbejdsindsats - eller rettere mangel på samme, mener Nørgaard.

"Vi knokler, siger vi til hinanden. Vi arbejder ikke mere, vi knokler. Især hvis vi er offentligt ansatte. Men jeg ser ingen knokle i mere end to minutter ad gangen. Og det, der gives til os i gode tider, kan ikke tages fra os i dårlige. Derfor er vi på den. Vi er blevet så vant til ikke at skulle lave noget og gå på førtidspension."

For hvor er ideerne henne? Hvor er det danske it-eventyr? Det er jo det, vi skal leve af, når vi om føje år har mistet stort alt, hvad der hedder industriproduktion til lande, der tilbyder billigere arme og ben. Og når vi har mistet det, vi ikke troede, vi kunne miste, og som vi havde for os selv: Videnarbejdspladser.

Alt imens danskerne holder seks ugers ferie, arbejder 37 timer om ugen og går på efterløn, kører den globale landsby videre i højt gear.

"Og den globale landsby virker. Alt, hvad der kan laves billigere, vil blive lavet billigere. I Danmark har vi ikke ladet globaliseringens friske vinde ramme os for alvor, og nu er brisen her," siger Mogens Nørgaard

På vej mod statsbankerotten

"Om 10 år ser jeg et samfund, der har fortsat den udvikling, vi har set de sidste 20 år. Det vil sige, at det bliver stadig dyrere at være her, mens de ting, vi forbandt med velfærdssamfundet, bliver færre. Der bliver ryddet mindre sne, behandlet færre syge på hospitalerne.

I det samfund vil der stadig være it-specialister, der har det godt, ligesom advokater og statsansatte vil klare sig fint. Men vi kommer alle til at lide i det samfund, der er på vej mod statsbankerotten," erklærer Mogens Nørgaard.

Endnu holder it-branchen og dens ansatte skindet på næsen.

"Men når verdensøkonomien rammes af det såkaldte Double Dip inden for nogle få måneder, vil festen i it-branchen også slutte. De, der skal have lavet it, har ikke ret mange penge. Vi kan holde den kørende et stykke tid ved at hive ukrainere ind til 100 kroner i timen og lade være med at ansætte flere danskere. Til sidst ender vi med have en it-branche bestående af gamle mænd," siger han.

Mogens Nørgaard spår ikke gode tider i it-branchen foreløbig.

Derfor skal alle i gang med at skaffe billig arbejdskraft.

"It-virksomhedslederne skal være meget hurtige til at skaffe sig af med faste udgifter nu. Heldigvis er it-branchen den mindst regulerede branche. Der er ikke så meget af det der fagforenings-hejs, og man bevarer ikke arbejdspladser, der ikke er brug for."

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S