IT-arbejdsløshed breder sig

Datamatikere har længe kæmpet med ledighed. Nu mærker højtuddannede IT-folk som ingeniører også krisens rå virkelighed. De har fået langt sværere ved ved at finde job. Tele- og IT-krisen slår igennem på arbejdsmarkedet.

Fyrede, højtuddannede IT-folk bliver ikkke længere opsuget af andre virksomheder, før de når at blive ledige. Sådan har det generelle billede ellers hidtil været trods afmatningen i branchen. Det skriver Berlingske Tidende.

Nu melder ingeniørfagforeningen IDA, at krisen slår igennem i dens ledighedstal. I forhold til sidste efterår er der nu 700 flere arbejdsløse ingeniører.

Selve ledighedsprocenten et steget fra 3,3 til 4,6 procent af de ingeniører, IDA organiserer. Det er dog stadig en lavere arbejdsløshed end befolkningens generelt. Den ligger på 5,1 procent.

Det er især televirksomheder og mindre virksomheder, der har skilt sig af med ingeniører i stor stil.

Værre at være datamatiker

De nyuddannede og kortere uddannede IT-folk må kæmpe endnu hårdere end hidtil for at finde fodfæste på IT-arbejdsmarkedet.

Fagforeningen Prosa, der især har datamatikere, multimediedesignere og selvlærte blandt sine medlemmer, melder om en ledighed på otte procent nu. Reelt fik 16,7 procent af Prosa medlemmer dagpenge i august måned i år, men omregnet til fuldtidsledige bliver procenten otte.

Desuden vurderer Prosa, at den reelle IT-arbejdsløshed er noget højere, idet nogle IT-ansatte har fravalgt at være medlem af en a-kasse og dermed ikke figurerer i deres statistikker.

Til november udklækkes det næste kuld datamtikere, multimedesignere og kandidater fra IT-højskolen. Det svarer til cirka 2000 flere personer til at kæmpe om det faldende antal IT-job på markedet.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Banedanmark

    License Manager - Genopslag

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect