Den første Valus-hacker dømt

Den første af de fem sigtede i sagen om hacking af mikrobetalingssystemet Valus blev i dag fundet skyldig og idømt en mild straf i Københavns Byret. Hackeren ramte også Computerworld Online.

Det er strafbart at aktivere et internet-link, hvis man er klar over, at det forvolder skade.

Det må en 28-årig mand fra København sande. Han blev i dag dømt for at have forsøgt at hacke det norske mikrobetalingssystem Valus og for at hacke Computerworld Online.

Den 28-årige erkendte sine forbrydelser, og han slap med en mild straf, en betinget dom uden straffastsættelse. Det vil sige, at hvis han begår en tilsvarende forbrydelse inden for de næste to år, vil der blive udmålt en straf for hans hackeraktiviteter mod Computerworld Online og Valus. Derimod slipper han for at blive berøvet sin frihed, hvis han ikke begår noget ulovligt igen i den periode.

Hackingen af Computerworld Online og Valus hænger sammen på den måde, at den 28-årige benyttede samme fremgangsmåde.

Torsdag den 23. maj forsøgte han at lægge Valus-systemet ned ved at aktivere et link, som var blevet offentliggjort på Computerworld Onlines debatforum. Manden, der lagde linket ud, er sammen med tre andre, som også aktiverede det, sigtet af politiet.

Den 28-årige havde dog intet held med sine forsøg på det norske mikrobetalingssystem, fordi andre hackere var kommet ham i forkøbet, og sikkerhedshullerne derefter blev lukket.

Dagen efter prøvede han i stedet at hacke Computerworld Online. Han forsøgte at gætte på en lang række navne på tabeller i Computerworld Onlines databaser, indtil det til sidst lykkedes ham at slette et brugerkartotek.

Den 28-årige er stadig ansat i det IT-firma i København, hvis computere han benyttede til at udføre sin hacking fra.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Dennis Kobberø Nagy som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med flere andre fagområder - bla. har han været forsikringsrådgiver og rekrutteringskonsulent. Nyt job