Software stopper studerendes snyderi

Et svensk softwareprodukt sammenligner afleveringsopgaver fra studerende med tusindvis af artikler og tidligere skoleopgaver. Er der sammenfald, falder hammeren.

Tiden er forbi, hvor en eksamensopgave uden risiko kunne krydres med velformulerede afsnit fra et leksikon, eller hvor skoleeleven trygt kunne aflevere en dansk stil, der havde scoret en flot karakter på naboskolen.

Det sørger det svenske firma Urkund for.

Firmaet har specialiseret sig i at udvikle software, der scanner skoleopgaver igennem for afsnit, der kan være stjålet fra forskellige kilder på internettet.

Softwaren fungerer ved, at den studerende indsender sin opgave til læreren via e-mail i stedet for at lægge den på katederet.

På vej til læreren bliver opgaven automatisk sammenlignet med mere end 130.000 essays, hjemmeopgaver, rapporter og andet, som er indekseret og gjort søgbare på nettet.

Dertil kommer mere end 180.000 encyklopædiske artikler, 200.000 videnskabelige artikler, 100.000 artikler fra populærpressen og 4,3 millioner artikler fra dagspressen.

Automatisk kontrol

Læreren skal ikke selv foretage sig noget, da kontrollen sker automatisk. Hvis systemet opfanger et afsnit i opgaven, som er identisk med et afsnit i kildedokumenterne, får læreren besked og kan selv vurdere, om det skal opfattes som plagiat eller ej.

Ifølge Urkund er plagiering af hjemmeopgaver, essays eller andre afleveringsopgaver et stadigt stigende problem for skolevæsenet.

I en australsk undersøgelse fra 2002 har man kontrolleret indholdet i 1751 essays fra seks forskellige universiteter. Det viste sig, at otte procent af de afleverede essays indeholdt mindst 25 procent plagieret materiale fra internettet.

- Tjenesten fungerer først og fremmest præventivt, da kun få studerende vælger at snyde vel vidende, at Urkund bliver brugt, siger Petter Wahlin, administrerende direktør for Urkund.

Urkunds software bruges i dag af 600 grund- og gymnasieskoler og 25 institutter ved højere læreanstalter i Sverige, og firmaet er nu i gang med at etablere afdelinger i Norge, Finland og Danmark.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis