Google er verdens mest eftertragtede arbejdsgiver

For tredje år i træk lander Google øverst i Universums årlige spørgeundersøgelse om verdens mest eftertragtede arbejdsgivere. Også IBM, Intel, Microsoft og Apple er højt på listen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hvis du er nyuddannet og kunne tænke dig at arbejde for Google, så er du bestemt ikke den eneste.

For tredje år i træk er der flere jobsøgende inden for både forretning og udvikling, der til Universums årlige spørgeundersøgelse World's Most Attractive Employers svarer, at de ønsker at arbejde for Google end for noget andet selskab.

Andre it-selskaber såsom Microsoft, Apple, IBM og Intel er også højt på listen over eftertragtede arbejdsgivere, oplyser Universum, der er specialiseret i, hvad virksomheden selv kalder arbejdsgiver-branding.

"I de sidste tre år har Google ført an," fortæller Lovisa Ohnell, der er chef for research and consulting hos Universum.

"Kun en stærk spiller med en klar talentstrategi vil kunne stjæle denne førsteplads."

Ezra Gottheil, der er analytiker hos Technology Business Research, er ikke overrasket over Googles sikre topplacering på listen.

"Det er et ungt og cool selskab," siger Gottheil. Det er også et selskab med fokus på udvikling. Larry Page er udvikler, eller egentlig datalog, hvilket er en form for superudvikler. Det er hverken Cook eller Balmer og det var Jobs heller ikke."

Så skader det heller ikke, at Google har ry for at være et sjovt sted at arbejde, tilføjer Gottheil.

"Selskabet er seriøst, men vildere end de andre," vurderer han. Det er mere begrænset, hvad man gør og hvad man skaber hos Apple og Microsoft. Der er interne begrænsninger fra organisationen og dens processer og eksterne fra selskabernes markedspositioner."

6. og 9. plads

Resultaterne fra Universums spørgeundersøgelse er delt op i to kategorier: En baseret på respondenter, der søger job på forretningssiden af sagen, og en baseret på respondenter, der søger udviklingsstillinger. Google er den mest eftertragtede arbejdsgiver i begge kategorier.

Af it-selskaber i forretningskategorien efterfølges Google af Microsoft på sjettepladsen og af Apple på niendepladsen.

Af it-selskaber i udviklingskategorien efterfølges Google af IBM på andenpladsen, mens Microsoft her angives som verdens tredje mest eftertragtede arbejdsgiver efterfulgt af Intel på femtepladsen, Sony på sjettepladsen og Apple på syvendepladsen.

"Softwarebranchen er meget afhængig af menneskelig kapital; derfor dette fokus på at tiltrække og fastholde verdens kvikkeste hoveder," siger Carlo Duraturo, der er global account director hos Universum.

"Der er i dag et nyt paradigme i forhold til arbejdskultur - det afslappede og kreative kontor - og det kan delvist tilskrives denne branche. Generation Y føler sig meget tilpas med at arbejde i dette nye miljø og det afspejler sig helt tydeligt i, hvor attraktiv softwarebranchen er," forklarer han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S