Linux-brugere raser: Microsoft vil lukke os ude

Free Software Foundation frygter, at Microsoft med Windows 8 vil hindre, at man kan installere Linux på nye maskiner.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan forbedres sikkerheden i Windows 8

Computerworld News Service: Den såkaldte ‘secure boot'-mekanisme, som Microsoft planlægger til Windows 8, har allerede skabt røre blandt Linux-brugere, der er bekymrede for, om teknologien vil gøre det umuligt at installere deres foretrukne frie og open source-baserede styresystem på Windows 8-certificerede maskiner.

Nu er Free Software Foundation (FSF) gået ind i sagen for at advare om, at "hvis dette bliver gjort forkert, så vil systemet nærmere blive til 'restricted boot', eftersom det kan gøre computere ude af stand til at køre med andet end Windows."

FSF har offentliggjort en udtalelse om sagen, hvor computer-producenterne opfordres til at implementere Unified Extensible Firmware Interface (UEFI)- protokollens secure boot-mekanisme, så det fortsat vil være muligt at installere fri software og styresystemer.

Der er for meget på spil

"Vi lever i en verden, hvor det kan blive umuligt for den almindelige bruger at installere GNU/Linux på nye computere, så der er for meget på spil for os til bare at vente og se, om computerindustrien har tænkt sig at gøre det rette," siger executive director for FSF, John Sullivan.

"Secure Boot bliver alt for nemt en undskyldning for begrænsninger og kontrol fra producenternes og Microsofts side - frihed og sikkerhed kræver, at brugerne har kontrol over deres egne computere."

FSF opfordrer alle brugere med interesse i computer-frihed til at tilføje deres navn på listen og love at afstå fra nogensinde at købe eller anbefale sådan et "indelåst system," som FSF kalder det.

"Skræmmende og uacceptabelt"

Secure boot-funktionen fortjener kun sit navn, hvis brugerne får mulighed for selv at autorisere programmer, de gerne vil bruge, heriblandt åben software og styresystemer, skriver FSF. I sådanne tilfælde er det en valid funktion, siger gruppen.

Men hvis teknologien bliver implementeret på en måde, hvor det forhindrer brugen af alt andet end Windows, så mener FSF, at det i stedet skulle kaldes 'restricted boot' på grund af alle de begrænsninger, det vil påtvinge brugerne.

FSF mener, at det scenarie er "skræmmende og uacceptabelt," og gruppen bemærker, at det i så fald vil blive nødvendigt for brugerne at ty til "komplicerede og risikable metoder" for at komme uden om restriktionerne.

I mellemtiden kan Microsoft og andre proprietære styresystemsproducenter opnå en unfair fordel i forhold til de åbne alternativer - alene på grund af deres forhold til producenterne, forklarer gruppen.

På længere sigt vil det betyde, at brugerne mister muligheden for at genoplive gammelt eller inficeret Windows-hardware med GNU/Linux, som de kan i dag, og på den måde vil flere maskiner ende på lossepladsen tidligere end ellers, argumenterer FSF.

Linux-brugere i Australien har allerede klaget til den australske konkurrence-styrelse over Microsofts planer, og det virker, som om de godt kunne have held med det.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Sådan forbedres sikkerheden i Windows 8

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S