Skatteministeren: Derfor indfører jeg smartphone-skat

Skatteminister Thor Möger Pedersen erkender, at den nye smartphone-skat ikke svarer til beskatningsreglerne inden multimedieskatten.

Artikel top billede

Læs også: Politiker: Ny smartphone-skat er fup og fidus

Kritikken af regeringens nye smartphone-skat er benhård, fordi man ifølge flere partier og en revisor sniger ekstra skat ind og ikke helt ruller tiden tilbage til før multimedieskatten.

Læs mere om den nye smartphone-skat her.

I en mail til Computerworld svarer skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) nu på dele af kritikken.

Heri erkender SF-ministeren, at reglerne ikke bliver rullet helt tilbage, som de var tidligere.

"Regeringen vil sikre en rimelig beskatning af fri telefon, pc og internet, som ikke bruges arbejdsmæssigt," forklarer han om den nye skat. 

"Regeringen vil derfor genindføre de gamle regler, men selvfølgelig med de tilpasninger, der er nødvendige for at afbøde ulemperne ved de gamle regler," lyder det fra Thor Möger Pedersen.

"Regeringen vil blandt andet lægge vægt på, at de nye regler ikke giver stort administrativt bøvl," fortsætter han.

Derfor røg multimedieskatten

Desuden kommer ministeren ind på, hvorfor regeringen gav multimedieskatten kniven.

"Jeg er enig med Dennis Flydtkjær (Dansk Folkepartis skatteordfører, red.) i, at multimedieskatten ikke er den mest fantastiske opfindelse," lyder det fra ministeren.

Du kan læse om kritikken af smartphone-skatten her.

"Jeg synes for eksempel ikke, at det er rimeligt, at man skal betale multimedieskat af en hjemmearbejdsplads eller blive beskattet, bare fordi man tager sin computer med hjem for at arbejde," mener Thor Möger Pedersen.

Multimedieskatten hindrer fleksibel arbejdstilrettelæggelse og har medført unødig meget administrativt besvær for arbejdsgiverne, forklarer han.

"Det er derfor, at regeringen vil af med ordningen," står der i den skriftlige kommentar.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S