Ligegyldig nu: Krigen om dokumentformater er slut

Spørgsmålet har været diskuteret med stor passion i årevis både blandt politikere og it-folk. Nu erklæres slagsmålet mellem ODF og OOXML for afsluttet.

Artikel top billede

Illu: Lene Sekjær.

Læs også:
Microsoft: Tiden er løbet fra ODF/OOXML-balladen

Minister: Her er mulig erstatning for ODF/OOXML

"Diskussionen om dokumentformaterne ODF og OOXML er ligegyldig i dag."

Sådan lyder det nu fra den tidligere formand for open source-leverandørerne (OSL) i Danmark, Morten Kjærsgaard.

Det var ellers ham og Microsofts teknologidirektør, Jasper Hedegaard Bojsen, der gennem flere år stod med en fod i hver lejr og højlydt argumenterede for henholdsvis ODF og OOXML som danskernes åbne standard til dokumenter.

Virkeligheden har overhalet beslutningen

I dag siger den tidligere OSL-formand, at det er ligegyldigt.

"Havde du spurgt mig for et år siden, havde jeg ikke sagt den sætning, men set i bakspejlet er beslutningen blevet trukket så meget i langdrag, at virkeligheden har overhalet diskussionen," siger Morten Kjærsgaard.

Han driver i dag en virksomhed, der udvikler it-løsninger ud fra open source-software og er kun almindeligt medlem af OSL.

"Jeg havde naturligvis gerne set, at ODF for længe siden var blevet det foretrukne dokumentformat, for det havde sat yderligere spark i butikken blandt open source-leverandørerne. Men nu er vi nået så langt, at det ikke længere har betydning," vurderer han overfor Computerworld.

Politikernes konstante udsættelse af en afgørelse har betydet, at leverandørerne selv har fundet frem til en løsning, lyder det fra ham.

Slagsmålet mellem ODF og OOXML er ellers en debat, der har fået bølgerne til at gå højt både hos Microsoft og i OSL, men også blandt politikere og debattører.

"Ideologien, der tidligere var forbundet med debatten, er blevet afløst af forretning," siger Morten Kjærsgaard.

Læs også:
Microsoft: Tiden er løbet fra ODF/OOXML-balladen

Minister: Her er mulig erstatning for ODF/OOXML

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job