Steve Wozniak: Macintosh-computeren var en fiasko

Macintosh blev først en god computer efter omfattende modificeringer, siger Apples medgrundlægger. Se her, hvorfor det gik galt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples medgrundlægger, Steve Wozniak, afslører i et interview interessante holdninger om visse fejlslagne Apple-produkter.

Under et interview i det indiske tv-program Sunday MIDDAY medgav Steve Wozniak, at Apple III havde været en fiasko - noget de færreste vil være uenige i - men han sagde samtidig, at Macintosh også havde været en fiasko.

"Apple III var en fiasko, LISA var en fiasko, og Macintosh var en fiasko. Det var kun ved at modificere Macintosh kraftigt og over en længere periode, at vi fik gjort det til en god computer," sagde Steve Wozniak.

Opskrift fra ledelsen

Apple III blev ikke nogen succes, fordi det var marketingsfolk, der stod i spidsen for projektet.

"Hvis folkene hos Apple havde bygget en maskine, de selv havde elsket, så var den blevet en succes. Men i stedet kom opskriften fra Apples ledelse."

"Det var folk fra marketing, der bestemte, og de tog efter min mening nogle rigtig dårlige beslutninger. Der var problemer med hardwaren. Der blev udsendt et produkt, der havde fejl allerede fra begyndellsen, og selv hvis man retter det året efter, så sælger den slags bare ikke," sagde han.

"Det er det samme med smartphones i dag. De kommer ud, og så er der et eller andet frygteligt ved dem. Man kan løse alle problemerne, men alligevel sælger de ikke. Så går man glip af chancen."

Jobs vidste hvad han ville

Steve Wozniak mener til gengæld, at Apples store succes i høj grad skyldtes hans medgrundlægger, Steve Jobs.

"Steve Jobs spillede en stor rolle i forhold til det, og han vidste, hvad han ville med det. Det var et fantastisk produkt. Steve Jobs ville have det bedste i verden. Han vidste, at jeg var den bedste designer, og at Apple II var den bedste computer, og det var derfor, han ville have begge dele."

Steve Wozniak siger i interviewet, at han ikke har læst Walter Isaacsons Jobs-biografi, selv om han faktisk har bogen stående derhjemme.

"Jeg har haft så travlt, at jeg ikke har fået den læst. Men jeg var med til det meste. Så jeg er sikker på, at den er korrekt. Steve Jobs ønskede selv ærlighed i bogen, og han ville ikke have, at bogen var ugennemsigtig eller at den gemmer sandheden væk."

Han beskriver Steve Jobs død som et "chok".

"Steve Jobs spillede så stor en rolle i mit liv, og nogle gange begynder jeg at græde."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S