Disse telefoner er de rene allergibomber


Publiceret d. 20. december 2011 kl. 12.22


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Sådan opstår nikkelallergi

Nikkel trænger gennem huden. Når du gennem længere tid har hudkontakt med nikkelholdige produkter som for eksempel en mobiltelefon, optager du nikkel i kroppen, som påvirker dit immunsystem og udvikler nikkelallergien.

Kilde: Videncenter for allergi

Videnscenter for Allergi har testet et udsnit af mobiltelefoner, der netop nu er tilgængelige på det danske marked.

Ni ud af de 50 testede telefoner overstiger EU's grænseværdi for nikkel.

Det vil sige, at 18 procent af de testede telefoner afgiver mere nikkel ved hudkontakt, end loven tillader.

Mens det er blevet meget udbredt at styre uden om allergifremkaldende stoffer i fødevarer, beklædning og plejeprodukter, har du næppe brugt mange sekunder på at overveje allergifaren, da du erhvervede din seneste telefon.

Når du shopper smartphones er det typisk prisen, styresystemet, de fysiske specifikationer og abonnementet, du interesserer dig for.

Men måske du ved dit næste telefonkøb skulle spørge til nikkelindholdet - særligt hvis du overvejer at lægge en model fra Samsung eller HTC i kurven.

De helt store syndere er nemlig Samsung og HTC.

Mens alle andre producenter holder sig under den tilladte grænseværdi, står HTC og Samsung bag samtlige ni telefoner, der dumper nikkeltesten.

Det drejer sig om Samsung LGH-L700, Samsung GTS8300, Samsung SGH-i900, SGH-F480, Samsung Galaxy S i9000 og Samsung SGH507 samt HTC Legend, HTC Snap og HTC Tattoo.

Så render du og taster på en af disse modeller, skal du måske overveje at tilføje et sidsteøjebliks-ønske til julens ønskeliste, hvis du ikke fortsat at udsætte dig selv for det allergifremkaldende nikkel.

Det er en alvorlig sag
"Vi har netop fået kendskab til undersøgelsen, og vi tager det selvfølgelig alvorligt, at seks Samsung-modeller er listede for at overskride EU's grænser for nikkel," siger Samsungs nordiske pressechef, Erik Johannesson, til Computerworld.

Før Samsung dog skrider til handling på baggrund af undersøgelsesresultaterne, forklarer Erik Johannesson, at selskabet vil bruge tid på at forstå undersøgelsen, og hvordan den er gennemført. Derefter håber han, at Samsung ved, hvor der skal sættes ind, og hvad der skal gøres for at imødekomme EU's krav.

"Samsung har en klar målsætning om at leve op til de grænseværdier, som EU sætter for nikkel," lover den svenske Erik Johannesson.

Hos HTC bekræfter den presseansvarlige, at virksomheden ligesom Samsung har hørt om undersøgelsen, men selskabet har ikke kunnet formulere en kommentar til undersøgelsen inden publicering af denne artikel.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Se hvordan Microsofts direktør, Steve Ballmer, og tre andre topchefer undgår at bruge for meget tid på ligegyldige møder.
22. februar 2012 kl. 16.02 | læs »

Her er 15 gratis programmer, der hører til i enhver Windows-brugers værktøjskasse.
17. februar 2012 kl. 15.28 | læs »

Logica-koncernen offentliggør i dag sit årsregnskab for 2011. På det danske marked runder omsætningen en milliard kroner, fortæller direktør Jesper Scharff.
22. februar 2012 kl. 15.30 | læs »

Der er ingen problemer med retssikkerheden, når Skat kræver teleoplysninger fra teleselskaberne, mener Skat. Få forklaringen her.
22. februar 2012 kl. 13.11 | (2) | læs »





 
White papers
Læs i denne Computerworld Guide fra november 2011 om mobility: •    Mobilitet er en af de...

Med mobile device management-løsningen Mobil Kontrol kan virksomhedens smartphones administreres...

Læs i dette white paper, hvordan du sikrer dine medarbejderes mobiler bedst muligt....

 


Mest læste seneste uge

IPad 3, iPad 2S eller iPad 2 HD? Vi ved ikke, hvad den næste iPad kommer til at hedde. Men her er de mest troværdige rygter.

Hvad gør vi, når vi har glemt vores opladere? Vi har kigget på en række alternativer, der snart kan blive virkelighed.

Din smartphone er i høj kurs hos tyveknægte. Se her, hvordan du let kan sikre dig bedst muligt mod tyveri og misbrug.

Danskernes it-færdigheder bliver målt hvert eneste år. Her kan du lave en mini-test på, om du har bedre eller dårligere it-færdigheder end den gennemsnitlige dansker.

Mange af de statslige it-projekter er ude i kraftig modvind. To skatte-projekter til mere end 600 millioner kroner svæver i det uvisse.