Disse telefoner er de rene allergibomber

En ny undersøgelse viser, at du kan udvikle allergi ved brug af hver femte mobiltelefon på det danske marked. Læs her, om du render rundt med en allergifremkaldende telefon i lommen.

Artikel top billede

Videnscenter for Allergi har testet et udsnit af mobiltelefoner, der netop nu er tilgængelige på det danske marked.

Ni ud af de 50 testede telefoner overstiger EU's grænseværdi for nikkel.

Det vil sige, at 18 procent af de testede telefoner afgiver mere nikkel ved hudkontakt, end loven tillader.

Mens det er blevet meget udbredt at styre uden om allergifremkaldende stoffer i fødevarer, beklædning og plejeprodukter, har du næppe brugt mange sekunder på at overveje allergifaren, da du erhvervede din seneste telefon.

Når du shopper smartphones er det typisk prisen, styresystemet, de fysiske specifikationer og abonnementet, du interesserer dig for.

Men måske du ved dit næste telefonkøb skulle spørge til nikkelindholdet - særligt hvis du overvejer at lægge en model fra Samsung eller HTC i kurven.

De helt store syndere er nemlig Samsung og HTC.

Mens alle andre producenter holder sig under den tilladte grænseværdi, står HTC og Samsung bag samtlige ni telefoner, der dumper nikkeltesten.

Det drejer sig om Samsung LGH-L700, Samsung GTS8300, Samsung SGH-i900, SGH-F480, Samsung Galaxy S i9000 og Samsung SGH507 samt HTC Legend, HTC Snap og HTC Tattoo.

Så render du og taster på en af disse modeller, skal du måske overveje at tilføje et sidsteøjebliks-ønske til julens ønskeliste, hvis du ikke fortsat at udsætte dig selv for det allergifremkaldende nikkel.

Det er en alvorlig sag

"Vi har netop fået kendskab til undersøgelsen, og vi tager det selvfølgelig alvorligt, at seks Samsung-modeller er listede for at overskride EU's grænser for nikkel," siger Samsungs nordiske pressechef, Erik Johannesson, til Computerworld.

Før Samsung dog skrider til handling på baggrund af undersøgelsesresultaterne, forklarer Erik Johannesson, at selskabet vil bruge tid på at forstå undersøgelsen, og hvordan den er gennemført. Derefter håber han, at Samsung ved, hvor der skal sættes ind, og hvad der skal gøres for at imødekomme EU's krav.

"Samsung har en klar målsætning om at leve op til de grænseværdier, som EU sætter for nikkel," lover den svenske Erik Johannesson.

Hos HTC bekræfter den presseansvarlige, at virksomheden ligesom Samsung har hørt om undersøgelsen, men selskabet har ikke kunnet formulere en kommentar til undersøgelsen inden publicering af denne artikel.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse