Disse telefoner er de rene allergibomber

En ny undersøgelse viser, at du kan udvikle allergi ved brug af hver femte mobiltelefon på det danske marked. Læs her, om du render rundt med en allergifremkaldende telefon i lommen.

Artikel top billede

Videnscenter for Allergi har testet et udsnit af mobiltelefoner, der netop nu er tilgængelige på det danske marked.

Ni ud af de 50 testede telefoner overstiger EU's grænseværdi for nikkel.

Det vil sige, at 18 procent af de testede telefoner afgiver mere nikkel ved hudkontakt, end loven tillader.

Mens det er blevet meget udbredt at styre uden om allergifremkaldende stoffer i fødevarer, beklædning og plejeprodukter, har du næppe brugt mange sekunder på at overveje allergifaren, da du erhvervede din seneste telefon.

Når du shopper smartphones er det typisk prisen, styresystemet, de fysiske specifikationer og abonnementet, du interesserer dig for.

Men måske du ved dit næste telefonkøb skulle spørge til nikkelindholdet - særligt hvis du overvejer at lægge en model fra Samsung eller HTC i kurven.

De helt store syndere er nemlig Samsung og HTC.

Mens alle andre producenter holder sig under den tilladte grænseværdi, står HTC og Samsung bag samtlige ni telefoner, der dumper nikkeltesten.

Det drejer sig om Samsung LGH-L700, Samsung GTS8300, Samsung SGH-i900, SGH-F480, Samsung Galaxy S i9000 og Samsung SGH507 samt HTC Legend, HTC Snap og HTC Tattoo.

Så render du og taster på en af disse modeller, skal du måske overveje at tilføje et sidsteøjebliks-ønske til julens ønskeliste, hvis du ikke fortsat at udsætte dig selv for det allergifremkaldende nikkel.

Det er en alvorlig sag

"Vi har netop fået kendskab til undersøgelsen, og vi tager det selvfølgelig alvorligt, at seks Samsung-modeller er listede for at overskride EU's grænser for nikkel," siger Samsungs nordiske pressechef, Erik Johannesson, til Computerworld.

Før Samsung dog skrider til handling på baggrund af undersøgelsesresultaterne, forklarer Erik Johannesson, at selskabet vil bruge tid på at forstå undersøgelsen, og hvordan den er gennemført. Derefter håber han, at Samsung ved, hvor der skal sættes ind, og hvad der skal gøres for at imødekomme EU's krav.

"Samsung har en klar målsætning om at leve op til de grænseværdier, som EU sætter for nikkel," lover den svenske Erik Johannesson.

Hos HTC bekræfter den presseansvarlige, at virksomheden ligesom Samsung har hørt om undersøgelsen, men selskabet har ikke kunnet formulere en kommentar til undersøgelsen inden publicering af denne artikel.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S