Nu er det tid til at sende dine kabler på pension

Alle nye gadgets skal selvfølgelig have WiFi - men ikke kun for at du kan komme på internettet.

Artikel top billede

Læs også

WiFi kvæler hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Ifølge en ny rapport fra analysefirmaet In-Stat fortsætter WiFi med at invadere alt fra fladskærms-tv'et til spilkonsollen og blu ray-afspilleren.

Det interessante ved rapporten er imidlertid ikke så meget, at WiFi nu også er ved at blive standard i denne type produkter, men derimod at den trådløse teknologi langt fra kun bruges til internet-forbindelse.

"WiFi ændrer sig fra udelukkende at handle om at få indhold fra et netværk til en enhed til at dele indhold mellem enheder, efterhånden som WiFi går fra at være en netværks-centreret teknologistandard til en, der muliggør peer-to-peer," siger analytiker Frank Dickson.

På samme måde er WiFi efterhånden også at finde i de fleste nye printere, hvilket betyder, at kablet kan skrottes.

Eller i lyd-udstyr, så man slipper for at koble smartphonen til en dock, men i stedet bare kan afspille musik over det trådløse netværk direkte til højtaleren.

"Ny innovation som WiFi Display og WiFi Direct vil fundamentalt ændre måden, indhold flyttes rundt og deles i hjemmet på," siger han.

Sådan kan WiFi forbinde dine enheder

WiFi Direct blev introduceret af industrien i 2010.

Teknologien bruges til at forbinde WiFi-enheder direkte til hinanden.

Dermed kan man eksempelvis koble en tablet direkte til en projektor, så man kan vise en PowerPoint-præsentation, eller man overføre filer mellem to computere uden at skulle have gang i et fysisk lagermedie.

iSuppli, der laver analyser om hardwaremarkedet, har vurderet, at der i 2011 ville blive solgt flere end 700 millioner WiFi-chipsets - og at tallet vil være steget til hele to milliarder i 2014.

Den voldsomme vækst er ikke bare et udtryk for, at WiFi nu er standard i alle de bærbare computere smartphones og tablet-pc'er, der langes over disken til forbrugerne, ligesom teknologien anvendes i fladskærme, kameraer, printere, spilkonsoller og GPS'er.

Forklaringen er også, at det altså ikke længere kun handler om at få forbindelse til internettet, men også om at forbinde forskellige maskiner med hinanden, så man kan skrotte kablerne.

Læs også: 

WiFi kvælder hastigheden på dit bredbånd

Låner du også naboens ubeskyttede WiFi?

Ny WiFi-standard gør det muligt at skrotte kablerne

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Sydjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Strategisk Partner til Teknologi & AI

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S