Danske outsourcing-priser presses helt i bund

Priserne på outsourcing af it styrtdykker. Det er noget, du kan udnytte, når du skal ud og købe ydelser.

Artikel top billede

Som outsourcing-kunde i sparetider er det en nødvendighed altid at have den bedste ydelse til den bedste pris for øje.

Og i 2012 er det en god idé som kunde at holde øje med netop priserne.

Zangenberg Analytics har undersøgt markedet for outsourcing af it i Danmark, og undersøgelsen viser, at priserne er faldende.

Så meget falder priserne

I undersøgelsen er det generelle billede, at leverandørerne forventer prisfald på stort set alle ydelser inden for outsourcing. 

Zangenberg Analytics vurderer dog, at specialapplikationer ikke vil opleve markante prisfald i 2012.

Det forventede prisfald for de enkelte ydelser ses her:

-          SAN (Storage Area Network): 10-15 procent.

-          Windows servere: 5-10 procent.

-          Andre midrange platforme: 5-10 procent.

-          Mainframe-markedet: 5 procent.

-          Standardapplikationer: 10-20 procent.

Derfor falder priserne

Prisfaldet skyldes især priserne på storage.

Storage bliver billigere, således at leverandørerne hele tiden kan få mere kapacitet for de samme penge.

Kundernes behov for storage stiger eksplosivt i disse år på grund af et kraftigt øget forbrug af video, big data og business intelligence.

Derfor er der muligvis gode penge at spare på den del af driften.

Ud over de faldende priser på kapaciteten er det også infrastrukturen, der får priserne til at falde.

Det er blevet enklere at bygge og drive store datacentre, og leverandørernes besparelser på driften kan gives videre til kunderne i form af lavere priser.

Det er 23 leverandører med eget datacenter, der har bidraget til undersøgelsen. 

Zangenberg Analytics vurderer, at de 23 leverandører udgør mere end 75 procent af den samlede markedsvolumen.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect