Koks hos dansk politi: Spærrer for 8.000 websites

En menneskelig fejl har blacklistet 8.000 uskyldige hjemmesider.

Artikel top billede

Samtlige kunder hos internetfirmaet Siminn og alle indbyggere i Grønland koblet op på Tele Greenland kunne torsdag ikke tilgå Facebook, Google og næsten 8.000 andre hjemmesider i mere end tre timer.
 
Det skyldes en fejl hos Rigspolitets Nationale IT Efterforskningscenter, Nitec, som håndterer det såkaldte børnepornofilter, som ved hjælp af DNS-blokering forhindrer adgang med ulovligt indhold.

Børneporno

Fejlen betød, at de mange internetkunder i stedet for Google, Facebook eller TDCs hjemmeside blev mødt af et skilt, der advarede om, at internetsiden kan indeholde børneporno. 
 
Hos NITEC fortæller chef for enheden, Johnny Lundberg, at fejlen er menneskelig og skyldes, at en medarbejder ved en fejl havde puttet listen med de omkring 8.000 helt lovlige domæner i en forkert mappe.

Enkel fejl

"Det er en beklagelig og enkel fejl, som ikke må ske," siger Johnny Lundberg.

Den forkerte mappe indeholder alle de domæner, som spærres af børnepornofilteret, som teleselskaberne selv opdaterer fra en gang i døgnet.

At de 8.000 domæner kunne havne et forkert sted skyldes i følge Johnny Lundberg, at en ellers dygtig og betroet medarbejder lånte en kollegas maskine, fordi den var bedre.

"Han sidder og er ved at lave en efterforskning og i den forbindelse kommer han til at lægge en liste over lovlige sider i en forkert mappe," siger Johnny Lundberg.

"Før han bliver opmærksom på det, er der to internetudbydere, som har nået at hente siderne," siger Johnny Lundberg.

Han fortæller, at Nitec skyndte sig at få fjernet listen fra den forkerte mappe for at forhindre at problemet spredte sig yderligere.

Lederen af Nitec fortæller, at det ikke tidligere er sket, at Politiet er kommet til at spærre lovlige sider ved en fejl.

Sådan vil politiet undgå at det sker igen

"Vi har det selvfølgelig meget skidt med det. Vi synes, at det er en meget vigtig service, vi har med det her blokeringsfilter, og derfor er det noget skidt, når sådan noget sker, og vi vil selvfølgelig undskylde for de gener, det har medført," siger Johnny Lundberg.  

Han fortæller, at Nitec i fremtiden vil sikre sig mod lignende fejl ved at lade to individuelle medarbejdere godkende processen, før der puttes nye domæner i mappen til børnepornofilteret.  

Johnny Lundberg fortæller, at borgere og kunder som har forsøgt at tilgå de helt lovlige hjemmesider ikke behøver at frygte noget, selv om de er blevet mødt af skiltet som advarer mod børneporno.

"De er ikke på kant med børneporno. De bliver alene mødt af skiltet. Der sker jo ingen registrering af det," siger han.

Morten Kiernan, service- og leverancedirektør ved Siminn, forklarer, at hans kunder forment adgang til de cirka 8000 uskyldige sider mellem klokken 10.00 og 10.55.

Ærgerligt

"Det er jo Red Barnet, som står bag oprettelsen af børnefilteret. Vi mener jo hverken, at folk skal gøre ulovlige ting eller rode med børneporno. Men det er ærgeligt, når sådan en frivillig ordning har så voldsom effekt på vores kunder og måske en negativ effekt på deres brug af nettet," siger Morten Kiernan.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura