Sådan kommer der gang i outsourcingen af it

Klumme: Der findes seks drivere, der sætter fut i outsourcingen af it. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Boserup)

C-vitaminer er godt mod skørbug - og godt for øjnene, vil vittige hoveder hævde.

Men måske virker de også på noget helt andet?

It-outsourcing er atter en gang i fokus.

Set fra min stol er der især seks drivere, der (helt tilfældigt) alle begynder med bogstavet C, i hvert tilfælde på nydansk: Crisis, Cloud, C-Level, Complexity, Centralisation og Cost.

Første C: Crisis
Den 'Store Europæiske Krise' raser som aldrig før. Nationer og Line Baun går bankerot, og det skaber stor usikkerhed om, hvor næste kvartals forretning skal komme fra.

Det giver anledning til at vende alle driftsopgaver og dels overveje, om det er kerneforretning eller
støtteproces, og dels overveje hvor meget det må koste.

Det gælder naturligvis også it-driften, og it-outsourcing er et oplagt håndtag at trække i, når forretningen skal trimmes.

Andet C: Cloud
Hele ideen med cloud er at dele infrastruktur og software med
andre.

Det er den ultimative virtualisering, og forretningsmodellen er baseret på, at den kapacitet, du ikke bruger, kan udnyttes af andre og omvendt.

Den form for deling af ressourcer håndteres nu engang bedst et andet sted end derhjemme - og det gør outsourcing til en nødvendig overvejelse.

Samtidig er cloud ikke svaret på alt, det er en del af din samlede outsourcing, og det taler også for at overveje outsourcing i samme runde som cloud.

Du har jo heller ikke din egen elforsyning.

Tredje C: C-Level
It-beslutninger er blevet direktionsbeslutninger, fordi it er blevet en helt central forudsætning for at drive forretning.

Men det betyder også, at der kommer et anderledes strategisk syn på it-beslutningen, hvor den rigtige beslutning lige så godt kan være, at det slet ikke er en opgave for virksomheden selv.
Det gælder især outsourcing af infrastruktur, hvor standardisering og stordriftsfordele skal gå hånd i hånd med stabilitet og kompetencer, der ofte ligger langt fra virksomhedens egen forretning.

Fjerde C: Complexity
Cloud, globale sikkerhedstrusler, en eksplosion i antallet af nye mobile devices og krav om øjeblikkelig evne til at stille om, når forretningen kræver det, gør konstant it-driftsopgaven langt mere kompleks.

Og som virksomhedsledelse er man nødt til at spørge sig, om det virkelig er en opgave, man ønsker at løse selv, eller om det er bedre at fokusere på egen forretning.

Femte C: Centralisation
Som jeg også kom ind på i min forrige klumme om mobil-enhedernes indtog i virksomhederne, bliver data i fremtiden holdt tæt:

I takt med at den fysiske it-arbejdsplads bliver mere og mere mobil og distribueret, bliver værktøjskassen mere og mere centraliseret.

Desktoppen lever i datacenteret, som både bliver 'single point of control' med mulighed for faktisk at holde styr på de uendelige mængder af devices, vi gør brug af, og 'single point of failure'.

Det stiller krav om stabil daglig drift, og gør som minimum it-outsourcing en overvejelse værd.

Det høje C: Cost
Endelig er der den evige grund: Omkostningerne.

Sagt kort - hvis business-casen ikke er i orden, skal der tungtvejende årsager til at gøre det alligevel.

Og økonomi er ofte det vigtigste valgkriterium, når outsourcing-leverandøren skal vælges blandt de kvalificerede muligheder.

Safe Harbor-statement:

Lad nu være med at tage det med C-vitaminerne alt for bogstaveligt - det er ikke en klumme om kostråd, snarere om cost-råd...

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS