Det er er slet ikke slut endnu: Ny Mac-malware fundet

Sabpab udnytter samme sikkerhedshul i Java som Flashback. Her kan du se, hvad du kan gøre for at beskytte dig.

Artikel top billede

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Ny trojaner rammer Mac - kan installere sig selv

Computerworld News Service: Som Mac-bruger bør man sikre sig at have installeret Apples seneste opdatering af Java og desuden anvende antivirussoftware, da der er opdaget ny malware, der angriber Mac OS X via et sikkerhedshul i Java.

Den ny malware, der kaldes Sabpab, blev opdaget fredag 13. april og udnytter samme sårbarhed i Java som Flashback til at inficere Mac-computere, advarer sikkerhedsfirmaet Sophos.

Heller ikke Sabpab har brug for, at brugeren foretager sig noget, men kan ligesom Flashback inficere et system alene ved, at brugeren besøger en kompromitteret webside.

"Den nyligt opdagede malware Sabpab er på mange måder er en simpel bagdørs-trojaner. Den forbinder til en kontrolserver ved hjælp af HTTP og kan således modtage kommandoer fra hackere via fjernadgang. De ansvarlige bag et angreb kan gemme skærmbilleder fra inficerede Macs, uploade og downloade filer og køre kommandoer via fjernadgang," oplyser Graham Cluley, der er seniorteknologikonsulent hos Sophos.

Sådan beskytter du din Mac

Hvis du allerede har opdateret Java på din Mac, så er du beskyttet mod denne nye trussel, ligesom de fleste antivirusprogrammer til Mac også vil beskytte mod Sabpab.

Salget af sikkerhedssoftware til Mac ser ud til at være steget pludseligt efter opdagelsen af Flashback tidligere på måneden.

Det er blevet estimeret, at Flashback inficerede over en halv million Mac-computere på verdensplan, og det rygtes endda, at malwaren inficerede adskillige systemer i Apples hovedkvarter i Cupertino, hvilket dog ikke er blevet officielt indrømmet af Apple.

Apple er blevet kritiseret for at tøve i sagen, da den pågældende sårbarhed i Java havde været kendt i over seks uger, før Flashback blev opdaget.

Apple udgav et værktøj til at fjerne Flashback, som dog kun er effektiv overfor de mest almindelige varianter af denne malware.

Adskillige sikkerhedsfirmaer har også udgivet værktøjer til at fjerne Flashback fra Macs, men Kaspersky Lab har været nødsaget til trække sit værktøj tilbage, da det viste sig, at det havde den bivirkning, at det også slettede visse brugerindstillinger.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Apple tager kampen op mod farlig Mac-malware

Ny trojaner rammer Mac - kan installere sig selv

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S