Sådan spores ulovlige mobiler i fængsler

En særlig teknologi er taget i brug i landets fængsler for at opspore fangernes ulovlige mobiler.

Artikel top billede

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Indsatte i landets fængsler må ikke have mobiltelefoner på sig, da det blandt andet kan skade efterforskningen af sager.

Derfor har Kriminalforsorgen iværksat en række tiltag for at stoppe indsmuglingen og tilstedeværelsen af mobiler bag tremmerne.

Det kan du læse mere om her.

I Sverige gik man imidlertid drastisk til værks, hvor man simpelthen blokerede for signaler.
 
Har I overvejet blokering i stil med det i Sverige?

"Jeg kan oplyse, at man blandt andet i Sverige har foretaget forsøg med detektering og jamming af mobiltelefoner, men selve jammer-funktionaliteten er indtil videre opgivet, da den ikke var optimal," udtaler sikkerhedschef Michael Fønss Gjørup fra Krimonalforsorgen til Computerworld.

Det svenske forsøg med detektering viste sig effektivt, hvorfor Kriminalforsorgen i nogle institutioner opsatte detekterings lokatorer "Cellular Phone Detector" i alle fællesområder, oplyser han.

For dyrt

"Udstyret er dog uforholdsmæssigt dyrt, og da det derudover er vanskeligt at undgå hærværk på det opsatte anlæg, vil vi ikke installere stationære mobildetekteringssystemer alle steder," forklarer Michael Fønss Gjørup.

Derfor satser man på en anden teknik.

"Det er vores vurdering, at et transportabelt mobildetekteringssystem, som kan flyttes rundt til de institutioner, hvor der skønnes at være et særligt behov, er en bedre investering," udtaler sikkerhedschefen.

Læs også: Her er de strenge mobil-regler i landets fængsler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS