Trick: Find ud af om du kan spare penge på cloud

Det kan være svært at regne sig frem til, om der er penge at spare på cloud computing. Ny beregnings-model skal gøre ROI-beregningen mere præcis.

Artikel top billede

(Foto: Carlos Paes)

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

It-chef advarer mod cloud: Risikoen er for stor

Sådan undgår du at blive låst fast til din cloud-leverandør

Betal kun for det, du bruger. Opnå fleksibilitet og skalerbarhed. Lad andre håndtere sikkerheden, så du kan koncentrere dig om din egen forretning.

Det er ikke flotte salgstaler, der er mangel på i den fremadstormende cloud-industri.

Alligevel er der stadig mange it-chefer, der lurepasser lidt, både fordi der er lovgivningsmæssige udfordringer, men også fordi man frygter at blive låst fast til leverandøren i skyen og er i tvivl om den langsigtede økonomi i at vælge cloud frem for et mere traditionelt it-setup.

Uvisheden om det sidste forsøger den globale organisation Isaca, der arbejder med viden og certificeringer inden for it, nu at skabe klarhed over.

I et whitepaper, der kan downloades her, peges der blandt andet på fem skjulte omkostninger ved cloud computing og på, hvordan man beregner return on investment (ROI) med cloud-løsninger.

Det svære cloud-regnestykke

"En af de sværeste opgaver inden for it-ledelse er at veje den totale omkostning ved en it-service mod den potentielle gevinst. Denne udfordring eksisterer også (måske endda i højere grad) med cloud computing," skriver Isaca.

"Det er simpelt at foretage en ROI-beregning ved investeringer, der har klare og målbare gevinster og omkostninger. Men ved mere komplekse investeringer som cloud computing, kan ROI-beregningen være kompleks og misvisende."

For at kunne foretage regnestykket så korrekt som muligt, skal man ifølge Isaca-dokumentet forholde sig til nogle af de mindre synlige potentielle udgifter ved cloud.

Sådan regner du på det

De mindre synlige udgifter ved cloud computing kan eksempelvis være udgiften ved at skulle flytte data væk fra skyen igen.

Det kan også være, at man skal inddrage det tab af interne kompetencer, der kan følge ved overgangen til cloud, og at man skal se nærmere på risikoen for lock-in.

Eftersom cloud-modellen jo betyder, at man går fra en stor engang-sinvestering til mindre abonnements-udgifter, skal man også finde ud af over hvor mange år, ROI'en skal beregnes - Isaca foreslår en femårig periode.

Tre faser i beregningen

I whitepaperet deles cloud-regnestykket op i tre faser.

Først ser man på de umiddelbare udgifter og gevinster ved at vælge cloud.

Derefter estimerer man udgifterne og indtægterne ved at anvende cloud på sigt.

Til sidst sammenligner man de to regnestykker og regner sig så frem til ROI'en.

Samtidig peger Isaca på, at man skal passe på med kun at fokusere på ROI - eksempelvis giver det rigtig god mening også at fokusere på total cost of ownership (TCO).

"Der er mange mulige måder at estimere cloud-ROI på, og der er ikke en bestemt tilgang, der er passende i alle situationer," skriver organisationen.

De konkrete beregningsmodeller kan ses her.

Læs også:

Cloud computing: Sådan fungerer det

It-chef advarer mod cloud: Risikoen er for stor

Sådan undgår du at blive låst fast til din cloud-leverandør

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job