Ny iPad på trapperne? - Apple gør sine butikker klar

En frist til forhandlerne 12. september tyder på, at den nye iPad mini vil blive lanceret inden længe.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har bedt sine autoriserede forhandlere i Europa om at afsætte mere gulvplads til iPad.

Selskabet har givet de autoriserede Apple-forhandlere 12. september som frist til at få dette overstået.

Det tolkes som tegn på, at den nye iPad mini lanceres inden længe.

Fristen 12. september har ført til spekulation om, at iPad mini kommer på hylderne til september samtidig med den nye iPhone.

Andre vurderer dog, at iPad mini vil blive lanceret i oktober.

Flere forhandlere har udtalt til MacRumors, at de stationære Mac Pro og Mac mini fjernes fra butikkerne og at iPod-displays vil blive mindre.

Disse ændringer er stille og roligt blevet foretaget i løbet af de sidste tre måneder.

Det menes at være udtryk for en mere nøjagtig afspejling af den nye fordeling af omsætningen efter introduktionen af iPad.

De nyeste rapporter antyder, at iPad mini, der florerer mange rygter om, vil ligne en stor iPod touch med en tynd kant, knapper til volumen og en mikrofon på bagsiden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura