Så brutalt bliver Nokias fald hvis Windows Phone flopper

Nokias fremtid på smartphone-markedet står og falder med Windows Phone-platformens resultater.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Det er godt og vel halvandet år siden, at Nokia-boss Stephen Elop udtalte, at Nokia stod på en brændende platform og derefter meddelte Nokias tætte partnerskab med Microsoft.

Siden har finnerne og amerikanerne delt skæbne på det meget konkurrence-prægede smartphone-marked, og indtil videre er den fælles drøm forblevet en drøm.

I den seneste opgørelse fra Gartner er Microsofts Windows Phone sammen med det gamle Windows Mobile oppe på en beskeden, global markedsandel på 2,7 procent.

Nokia har også måttet se sig slået af Samsung som verdens største mobil- og smartphoneproducent.

Derfor er selskabet mere end nogensinde afhængig af, at Microsofts Windows Phone får succes.

"Hvis Windows Phone ikke vinder forbrugernes gunst, vil Nokias store strategiskifte fejle, og selskabet vil efter vores vurdering reelt set være færdig som smartphone-producent," skriver danske Sydbank i en ny aktieanalyse om Nokia.

Tror fortsat på Nokia

Sydbank har dog fortsat tiltro til, at Nokia klarer sig gennem krisen og kommer ud på den anden side med en fornuftig forretning.

"Nokia er i dag verdens største producent af Windows Phone telefoner. Det vidner om, at Nokia med Lumia modellerne har pustet nyt liv i Windows Phone universet med telefoner som adskiller sig markant i forhold til de andre producenters middelmådige satsning på Windows Phone." 

"Vi forventer på nuværende tidspunkt, at Nokia kan levere et salg op mod 9 millioner styk Windows Phone-telefoner i sidste kvartal af 2012 og 46 millioner styk i hele 2013," skriver Sydbank-analytiker Morten Imsgard.

"For at det skal være muligt anser vi det som helt centralt, at Nokia lancerer Windows Phone-telefoner i den billige ende af smartphonemarkedet med fokus på Emerging Markets," lyder analysen fra Sydbank.

Men samtidig kan man i analysen læse, at Nokia er ekstremt afhængig af Windows Phones succes som platform.

"Nokia er dog afhængig af, at Microsoft også i de kommende år er 100 procent dedikeret i jagten på en stærk markedsposition inden for smartphone-segmentet. "

"De kommende produkt-lanceringer af Windows Phone 8 telefoner kombineret med billigere Windows Phone modeller skal skabe fundamentet for, at Nokia igen kan indtage en dominerende rolle på det globale smartphone-marked."

Der skal til at ske noget

IDC har vurderet, at Windows Phone i 2016 vil kunne være oppe på en markedsandel på 19,2 procent og dermed verdens næstmest populære smartphone-platform, kun overgået af Android. 

Hvis det skal realiseres, skal både Nokia og Microsoft dog til at røre på sig - ikke mindst når det nye Windows Phone 8 rammer markedet senere i år.

"Den indtil nu relativt langsomme udbredelse af Windows Phone-telefoner på verdensplan understreger (dog) også tydeligt at Nokias problemer ikke bliver løst fra den ene dag til den anden. Det bliver et langt sejt træk for Nokia at genvinde fodfæstet i smartphone-markedet," skriver Sydbank i analysen. 

Læs også:

Her er Stephen Elops resultater efter to år i Nokia

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S