Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Milliard-besparelser på vej hos Telenor

Telenor skal skære et større milliardbeløb i løbet af de næste tre år.

Læs også:

Ny Telenor-boss: Branchen går for meget op i pris

Den nordiske telegigant Telenor skal ud i en større sparerunde. Omsætningen er ramt af især den hårde konkurrence på det nordiske mobilmarked.

Derfor skal der nu skæres fem milliarder kroner i koncernen inden 2015.

Det skriver Børsen.dk.

Væksten har været støt faldende

Telenors indtjening faldt 45 procent sidste år, og den har været støt faldende i 2012.

Derfor er planen, at Rusland og Asien må stå for endnu mere af væksten, når det går så skidt i Norden.

Telenors andel i det russiske Vimpelcom skal blandt andet spille en endnu større rolle i forhold til væksten, fortæller ledelsen.

Det vides endnu ikke, hvor teleselskabet mere specifikt skal finde de mange milliarder, men målet er, at Telenor skal tjene mellem 28 og 30 milliarder kroner på driften.  

Vil forblive blandt de bedste i klassen

Selvtilliden er dog stadig i top hos ledelsen.

"Vi mener, at de fortsatte investeringer i vores netværk, udvikling af nye driftsmodeller og lancering af innovative tjenester vil gøre, at vi forbliver blandt de bedste i klassen," siger koncernchef Jon Fredrik Baksaas.

Der er stadig et par år til 2015, så det er svært at spå om Telenors succes med sparekniven.

"Telenor har lagt ambitiøse og langsigtede mål frem, men 2015 er stadig for langt væk, til at vi tror, at markedet vil tillægge det særlig vækst. Men selskabet bekræfter omvendt vækstcasen," siger analytiker Harald Øyen fra Enskilda Securities til det norske erhvervsmedie E24.

Læs også:

Ny Telenor-boss: Branchen går for meget op i pris




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere