Dusørjægere finder massive fejl i Chrome

Google udsender masse-rettelser til dugfriske nyeste version af Chrome, efter dusørjægere har opdaget massive sikkerheds-fejl i browseren.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google har lukket hele 24 sårbarheder i Chrome.

I samme omgang udbetaler selskabet i alt 170.600 kroner i dusører til ni sikkerhedsfolk, der har fundet fejlene.

Mere end halvdelen af dette beløb er gået direkte til en af selskabets mest produktive fejlfindere.

Chrome 22, som Google begyndte at sende ud til brugerne tirsdag, introducerer også nogle forbedringer af, hvordan browseren viser 3D-webapps på skærmen heriblandt spil.

En fejl er kritisk

Blandt de 24 sårbarheder er en enkelt kategoriseret som "kritisk," hvilket er Googles højeste risikovurdering, mens 15 er kategoriseret som af "høj" risiko, fem som af "medium" risiko og tre som af "lav" risiko.

Det er sjældent, der opdages kritiske fejl i Chrome.

Faktisk hørte denne nye kritiske sårbarhed slet ikke til i selve browseren, men derimod i Windows.

I sin meddelelse om den nye version kalder Google den kritiske fejl for en "Windows kernel memory corruption."

Google oplyser, at fejlen blev rapporteret af et par eksperter fra det finske selskab Documill, der specialiserer i at udvikle software, der gør det muligt at læse Microsoft Office- og Adobe Reader-dokumenter direkte i browsere.

For deres arbejde har de to vundet en dusør på cirka 28.900 kroner.

Google udbetalte også cirka 86.800 kroner til den pålidelige fejlfinder Sergey Glazunov for rapportering af et par farlige såkaldte universal cross site scripting-sårbarheder (UXSS): Den ene i browserens håndtering af frames og den anden i interaktionen med Googles V8 JavaScript-engine.

Glazunov er en af de to sikkerhedseksperter, der hackede Chrome ved Googles sikkerhedskonference Pwnium i marts. For det høstede han en kontantpræmie på 347.000 kroner.

Indtil videre har Google i 2012 udbetalt i omegnen af 1.680.000 kroner i dusører, hvilket helt sikkert vil stige yderligere i løbet af resten af året.

Derfor har Google skruet op for sine dusører

Sidste måned skruede Google op for dusørerne, angiveligt fordi antallet af rapporterede fejl var faldet.

Adskillige af de sikkerhedseksperter, der har modtaget dusører for fejl, der er blevet rettet i Chrome 22, har nydt godt af de hævede beløb.

Det gælder for eksempel Glazunov, de to fra Documill og andre, der har modtaget den laveste dusør på cirka 5.800 kroner.

Ikke mange synlige ændringer

Der er ikke mange synlige ændringer i Chrome 22, hvis der er nogen overhovedet, men Google beskriver flere forbedringer under kølerhjelmen såsom understøttelse af Pointer Lock JavaScript API også kaldet "Mouse Lock."

Denne funktion forbedrer oplevelsen ved at styre med musen i 3D-spil i Chrome, forklarer Google-udvikler Vincent Scheib i et blogindlæg.

Google nævner også nogle ellers ikke nærmere beskrevne forbedringer i Chrome forud for Microsofts lancering 26. oktober af Windows 8.

Selvom Google tilbage i juni annoncerede en særlig Windows 8-udgave af Chrome - en udgave som ikke kun vil passe til den traditionelle brugergrænseflade i Windows, men også til hvad der tidligere blev kaldt Metro-grænsefladen - så er denne udgave stadig placeret i Chromes udvikler-kanal.

Chrome 22 kan downloades til Windows, Mac OS X og Linux fra Googles website. Browseren opdateres automatisk i baggrunden, når der er rettelser eller en ny version klar.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job