Mozilla klar med to Firefox-smartphones

De to smartphones vil blive tilgængelig for udviklere fra februar.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla har annonceret to smartphones med navnene Keon og Peak baseret på sit kommende weborienterede Firefox-mobil-styresystem.

De første telefoner vil blive tilgængelig for udviklere fra februar og er blevet udviklet i samarbejde med den spanske teleoperatør Telefónica samt startup-smartphoneproducenten Geeksphone fra Madrid.

Prisbillig konkurrent til Android

Der er endnu ikke offentliggjort nogen priser, men mobil-styresystemet Firefox er blevet præsenteret som en prisbillig konkurrent til Android.

Platformen kan ifølge Telefónica levere en langt bedre oplevelse end Android på billigere telefoner.

De specifikationer, Mozilla har offentliggjort, peger da også på, at priserne vil ligge i den lave ende.

Keon indeholder en processor på en gigahertz, har en berøringsskærm på 3,5 tommer og et kamera på tre megapixel.

Storebroderen Peak har derimod en processor på 1,2 GHz med to kerner, en skærm på 4,3 tommer og et otte megapixel-kamera bagpå og et to megapixel-kamera foran.

Begge modeller har fire gigabyte internt lager, der kan udvides med et MicroSD-kort. De kan forbinde til internettet ved hjælp af protokollerne HSPA og 802.11n, har GPS og forskellige sensorer.

En stribe nye modeller på vej

Firefox er blot ét af adskillige nye styresystemer til smartphones og vil gøre kraftig brug af webteknologier.

Udover Mozillas platform er der også RIM's BlackBerry 10, Canonicals Ubuntu til telefoner, Sailfish fra finske startup Jolla samt Tizen, der er et produkt af et samarbejde mellem Samsung Electronics og Intel.

Mobil-styresystemet Firefox' særlige koncept er, at al software på telefonen, som brugeren har adgang til, er web-apps.

Det vil således også være HTML5-apps, der får telefon til at vibrere, foretage opkald og sende sms, forklarer Mozilla i blogindlægget, der præsenterer de to udvikler-telefoner.

Formålet med Keon og Peak er at demonstrere overfor udviklerne, hvor let det er at bygge apps baseret på HTML5 til Mozillas mobil-styresystem.

De kan lave en app til Firefox ved blot at foretage små ændringer i et eksisterende websted, forklarer Mozilla.

Udviklerne er helt afgørende for Mozillas håb om, at mobil-styresystemet Firefox vil gøre webteknologierne mere populære.

Det faktum, at Firefox allerede støttes af selskaber som Telefónica og ZTE, betyder, at det har en chance for at lykkes, vurderer Neil Mawston, der er administrerende direktør for Strategy Analytics.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice