IBM's storsatsning på mobilområdet - sådan bør du udvikle

IBM vil investere stort i mobilområdet - ikke mindst med udviklingen af kundevendte apps. Se her, hvad planerne er.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Computerworld News Service: Glem alt om ThinkPad, nu handler det om MobileFirst.

IBM kaster sig nu med fornyet energi ind i det voksende mobil-marked, hvor selskabet vil hjælpe sine erhvervskunder til at øge omsætningen og blive mere konkurrencedygtige ved hjælp af udvikling af mobil-apps.

Det nye tiltag trækker på en vifte af IBM's produkter og tjenester heriblandt nogle af de nyligt opkøbte, som samles under et helt nyt varemærke: MobileFirst.

Målet er et marked, mange anser som modent til vækst, og selskabet vil her hjælpe erhvervslivet til at drage nytte af den eksplosive udbredelse af smartphones og tablets.

"Vi befinder os på nippet til en massiv acceleration på området," udtaler Jerry Cuomo, der er teknologichef for IBM's WebSphere-produkter, i et interview.

Kundevendte apps

IBM vil med MobileFirst hjælpe virksomheder til at designe og bygge kundevendte apps, der nedsætter driftsomkostningerne eller skaber forretningsmæssig vækst, i stil med hvad luftfartsselskaberne gør med elektroniske boarding passes, eller som Uber har gjort med sin tjeneste til bestilling af taxi.

IBM vil også bruge sine værktøjer til at bygge interne apps til sit salgspersonale og andre medarbejdere og til administration af medarbejdernes personlige mobile enheder.

En bedre udnyttelse af hele mobil-området kan ifølge Cuomo desuden både føre til helt nye og bedre måder at drive forretning på og forbedre eksisterende arbejdsgange.

"Det handler ikke kun om app'en, men også om hvordan den givne app fører til innovation af processerne," siger han.

IBM vil her konkurrere med andre store leverandører såsom SAP, der også er i gang med et stort mobil-tiltag, og med en vifte af mindre leverandører såsom Appcelerator, der producerer en platform til app-udvikling.

Selskabet vil her desuden konkurrere med konsulentfirmaer såsom Accenture og Cognizant.

IBM mener dog at have den fordel at have alt under samme tag.

Den store fordel for IBM

Sidste år kom det store selskab for alvor i gang med at udvikle sin mobilstrategi og pilotteste apps, men i år vil det gælde implementering, mener Kevin Benedict, der er chefanalytiker for social, mobil, analyse og cloud hos Cognizant Technology Services.

"Markedet for enterprise mobility er virkelig enormt og det kommer ikke til at forsvinde," siger han.

Stor fordel

Det kan vise sig at være en stor fordel for store spillere som IBM, da erhvervslivet har for vane at investere i velkendte platforme, som kan forventes at eksistere i mange år frem.

Det er da også tydeligt, IBM ser dette som en kolossal forretningsmulighed.

Pressematerialet om MobileFirst beskriver tiltaget som selskabets "vigtigste mobilstrategi siden introduktionen af ThinkPad."

IBM oplyser at have til hensigt at fordoble sin investering på mobilområdet alene i løbet af i år, men sætter dog ingen absolutte tal på.

De konkrete løsninger

Af konkrete løsninger, der hermed er blevet lanceret, kan nævnes MobileFirst Platform til udvikling og udrulning af apps.

Denne platform inkluderer udrulningssoftwaren Worklight, som udvides med ny single-signon-funktionalitet, samt en ny beta af Rational Test Workbench, der er software til test af eksempelvis ydeevne.

Herudover lanceres softwaren MobileFirst til administration af mobile enheder, som inkluderer en opdateret EndPoint Manager, samt software til analyse i kraft af selskabets opkøb af firmaet Tealeaf, der udvikler værktøjer til overvågning af kundeadfærd. IBM Global Services deltager også i initiativet med tjenester til strategi og udvikling.

Derfor bør du bygge i JavaScript

Selskabet vil understøtte app-udvikling og administration af mobile enheder til alle de store smartphone-platforme heriblandt iOS, Android, Windows Phone 8 og BlackBerry.

For eksempel vil en ny version af AppScan udvide sin sårbarhedstest til også at understøtte iOS-apps.

"Vi sælger ikke mobile enheder, men vi har en mening om, hvordan virksomheder bør udvikle mobil-apps," udtaler Cuomo.

På tværs af platforme

For eksempel råder IBM sine kunder til at bygge apps i JavaScript, der kan køre på tværs af platforme i stedet for at bygge native apps til hver enkelt platform, påpeger han.

Som IBM ser det, takker virksomheder uden mobilstrategi nej til ekstra omsætning.

"Vi mener, at virksomheder, der ikke først og fremmest har mobilområdet i tankerne, med hensyn til hvordan de udvikler deres forretningsprocesser, og hvad deres tilgang til det er, vil ikke opleve lige så stor succes, som de ellers kunne," fremhæver Arthur Chiang, der er vice president for mobility services hos IBM Global Technology Services.

"Hvad angår muligheder for indtjening og omkostningsbesparelser repræsenterer det milliarder af dollar, hvis man udnytter mobilområdet ordentligt," siger han.

IBM vil afholde en webcast på messen Mobile World Congress i Barcelona i denne uge, hvor selskabet vil fremlægge sine planer på mobilområdet. Man kan tilmelde sig begivenheden her.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job