Sådan snyder du krypteringen på Android-telefoner

Prop en krypteret Android-telefon i fryseren, skift batteriet og start den op igen. Sådan er det lykkedes for forskere på et tysk universitet at få adgang til telefonens krypterede data.

Artikel top billede

Her er den iskolde opskrift på, hvordan man snyder krypteringen i Android-telefoner.

Tyske sikkerhedsforskere har fundet ud af, at man kan få adgang til krypteret indhold på en Android-telefon ved at komme den i dybfryseren.

Google introducerede, meget passende kan man vel sige, data-krypteringen i den Android-version, der er kendt under navnet Ice Cream Sandwich.

Gennem dybfryseren fik sikkerhedsfolkene fra det tyske Friedrich-Alexander universitet (FAU) adgang til eksempelvis kontaktlister, browser-historik og fotos på en krypteret mobil.

Metoden kalder de for FROST, der i denne sammenhæng står for Forensic Recovery Of Scrambled Telephones.

Skærmdump fra telefonfryse-manualen.

Koldstart

Ved at lægge telefonen i fryseren i en times tid, til den har en temperatur på minus ti grader, og herefter udskifte batteriet, er det muligt at starte telefonen i Recovery mode og hente informationer i telefonens hukommelse via tilpasset software, fortæller universitetsfolkene i en detaljeret billedguide.Uden om krypteringen.

Uden om krypteringen.

På universitetets hjemmeside har de lagt en kogebog, der trin for trin beskriver og viser, hvordan de har grebet tingene an. 

Forsøget er foretaget på en Samsung Galaxy Nexus, og det var primært de data, der var i telefonens hukommelse, som kunne afsløres.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job