Google: Du bør kunne slette ting på internettet

Bestyrelsesformand for Google, Eric Schmidt, mener ikke, at Google sporer dig - derimod erkender han, at internettet har sine dårlige sider.

Artikel top billede

Selvom internettet har ført en masse gode ting med sig, er der også nogle områder, hvor det store netværk er noget problematisk.

For eksempel når det kommer til dit personlige data.

"Det faktum at der ikke findes en slette-knap på internettet, er et seriøst problem. Der er situationer, hvor sletning (af data, red.) er det rigtige at gøre... og der er situationer, hvor det ikke er det rigtige at gøre. Hvordan beslutter vi det? Vi bliver nødt til at have denne debat nu," siger Eric Schmidt, tidligere CEO hos Google.

Det skriver fastcompany.com.

Han fortæller videre, hvordan det eksempelvis er muligt i USA at søge om, at få slettet tidligere domme i sin straffeattest.

"Man kan legalt sige, at man aldrig er blevet dømt for noget. Men I dag er det ikke muligt på grund af internettet... det synes at krænke vores sans for retfærdighed," siger Eric Schmidt.

Som 18-årig skal du skifte navn

Eric Schmidt var blevet inviteret til NYU Stern School of Business, hvor han blev udspurgt af økonomen Nouriel Roubini.

Og bestyrelsesformanden, Eric Schmidt, var enig i, at det til dels er foruroligende, at der er så meget data, der indsamles om os.

Særligt i forhold til en ungdom, der vokser op på sociale medier, hvor web-identiteten hurtigt kan overtage den offline personlighed, kan det været et problem ikke at kunne fjerne det data, der er lagret om én. 

Men Eric Schmidt har en løsning på den urutinerede brug i teenageårene. 

"Jeg foreslår, at du som 18 årig, som en politik, ændrer dit navn," siger han spøgefuldt og fortsætter:

"Så kan du sige, 'det var faktisk ikke mig; jeg gjorde ikke det der."

Den centrale diskussion på universitet gik en del på Googles håndtering, men også det mere generelle billede, hvor generationer nu til dags vokser op i en web-verden, hvor data ikke bare lige sådan kan fjernes igen, kom på banen. 

Da snakken faldt på Googles egen brug af sporing, var Eric Schmidt meget afvisende. 

"Lad mig være helt klar i mælet, Google sporer dig ikke... vi gør ikke alle disse ting," svarede han i forbindelse med, at økonomen blev ved med at spørge ind til Googles rolle i forhold til sporingsdata. 

Han mente i stedet, at det var en hypotetisk diskussion, og at økonomen måtte hentyde til andre virksomheder - for Google var i hvert fald ikke én af dem. 

Skræk-fremtid er meget usandsynligt

Økonomen prøvede, ifølge fastcompany.com, at beskrive en verden om 10-20 år for Eric Schmidt, der var fyldt med devices, der ville spore os og vide alt om os.

Den fremtid fejede Eric Schmidt dog også af banen.

"Jeg tror, du beskriver en sporingsverden, der er meget usandsynlig, fordi folk vil blive oprørt over det på samme måde, som du er det. Regeringer vil ikke tillade det, og det vil være dårligt for forretningen. Ultimativt, i et konkurrencepræget marked, vil virksomheder ønske, at deres kunder er glade," siger han og fortsætter:

"Hvis du siger til folk 'her er en mobil, og nu går vi i gang med at spore dig til døde', så vil folk ikke købe den. Det er bare en dårlig forretningsmodel.

Læs også:
Flænser konkurrenterne: Derfor er Google umulig at slå 

Ups - Skat ledte efter skjulte formuer i dine Google-søgninger

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS