Velrenommerede webbutikker stjal fra konkurrent

Happii og Proshop finder checkhæftet frem: Stjal tekster hos konkurrent.

Artikel top billede

Foto: briovonsarah (CC BY 2.0)

Den anerkendte webbutik Proshop og lillebroderen Happii har copypastet tekst fra Mobiltjek.dk.

Det koster nu firmaet 30.000 kroner.

I et forlig har Proshop/Happii accepteret at betale godtgørelsen på 30.000 kroner for at undgå yderligere juridiske tovtrækkerier.

Helt præcist har en medarbejder hos Proshop/Happii hentet hele sætninger og formuleringer om 26 mobiltelefoner hos Mobiltjek.dk, der er en prissammenligningsportal for mobiltelefoner, taletidskort og abonnementer.

Selv om teksterne er blevet fjernet, og der er undskyldt, vil Mobiltjek.dk alligevel have økonomisk godtgørelse. Det er nemlig ikke den eneste kopiering, siden har været udsat for.

Det skader os i konkurrencen og i Google
Der kører en lignende sag mellem Mobiltjek.dk og Telekæden, der har erkendt samme synd som Proshop og Happii.

"Det er ikke sådan, at jeg har et personligt forhold til de tekster, jeg skriver. Hovedproblemet er, at vi bliver straffet af søgemaskinerne for duplicate content. Især når det er Proshop, en af Danmark ældste webshops, der har så meget trust i Google," siger Nicolaj Thomasen, direktør for Mobiltjek.dk.

Han er desuden fortørnet over, at hans tekster er blevet stjålet af firmaer, der ligger og kæmper om de samme pladser i søgeresultaterne, og som har sparet tid og penge på hans bekostning.

Det er ophavsretsloven, der gør den form for teksttyveri ulovlig. Men sagen afsluttes altså med et forlig på 30.000 kroner. Men Nicolaj Thomasen ser ikke beløbet som et "holdkæftbolsje":

"Jeg synes, at det er vigtigt at kaste noget lys på området. For det sker tit. Der undskyldes tit med, at man ikke kendte loven, men det er jo ikke nogen undskyldning."

Fejl sker

Morten Duch, direktør for Proshop/Happii, undskylder:

"Der er desværre en, der har lavet en fejl og kopieret fra deres site. Det har vi selvfølgelig beklaget med det samme og fjernet med det samme," siger Morten Duch.

Han forklarer, at webbutikken henter sine varetekster via tjenester som Cnet, Tradeplace samt hos sine leverandører. Studentermedhjælpere og skoleelever hjælper med at forfine data, og til de mest populære varer bliver der gjort et ekstra stort nummer ud af at lave nogle spændende tekster. Det er i den proces, at en lidt for kreativ tekstforfatter troede, at han måtte skrabe teksten fra Mobiltjek.

"Vi er ikke selv glade for at få vores indhold kopieret. Så det er selvfølgelig en fejl, som vi også har indrømmet. Det lå der ganske kortvarigt, og nu har vi betalt, fordi vi ønsker at få sagen lukket," siger Morten Duch.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice