Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Enke udlover dusør i jagten på it-svindlers penge

En tidligere kvindelig ansat, der har 1,6 millioner kroner til gode hos dømt bedrager, udlover nu en dusør på 400.000 kroner.

Den tidligere medarbejder, Karin Herremanns, i den dømte bedrager John Trolles daværende belgiske selskab, Memory Corp, udlover nu en dusør til personer, der kan finde eventuelle værdier hos ham.

For i november 2012 afgjorde retten i Belgien, at John Trolle skylder hende 1,6 millioner kroner.

Penge, som hun frygter, hun aldrig vil se. Og hvor udsigten til at se dem, set i lyset af den netop afgjorte erstatningssag til 177 millioner kroner næppe er blevet meget bedre.

"Jeg er villig til at give 25 procent af alt, som jeg modtager, hvis jeg altså modtager noget," skriver hun i en mail til Computerworld.

Håber han har penge

Sagen er kort fortalt den, ifølge Karin Herremanns, at hun i en sårbar situation, efter at have mistet hendes mand, lånte penge ud til John Trolle.

Penge, der aldrig blev betalt tilbage, og som to belgiske retsinstanser har afgjort, at John Trolle skal tilbagebetale.

I erstatningssagen blev John Trolle dømt til at betale 177 millioner kroner, fordi han skal dække revisionernes tab.

Ergo er udsigten til at få penge fra den nu fængslede tidligere topdirektør umiddelbart meget små.

Karin Herremanns håber dog, at John Trolle på den ene eller den anden facon har nogle penge tilbage.

Det har ikke været muligt for Computerworld, at få en kommentar fra John Trolle, der afsoner seks års fængsel for bedrageri i det åbne statsfængsel i Sdr. Omme.




IT-JOB

Netcompany A/S

IT Consultant

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Compliance Coordinator
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis