Dansk 4G på de nye iPhones: Disse selskaber kan levere

TDC har nu fået en afklaring på, om Apples nye iPhones understøtter de frekvenser, som selskabet udbyder 4G på - og som ikke var understøttet med iPhone 5.

Artikel top billede

For TDC har iPhone 5 været et lidt anstrengt bekendtskab.

iPhonen, som blev lancerede sidste efterår, understøtter nemlig ikke LTE/4G på 2600 MHz og 800 MHz, som TDC udbyder det hurtige netværk på.

I stedet fokuserer iPhone 5 på at understøtte blandt andet 1800 MHz, som eksempelvis 3, Telia og Telenor anvender til 4G.

Men nu kan TDC - sammen med en række andre europæiske teleselskaber - glæde sig over, at de to spritnye iPhones fra Apple, iPhone 5S og 5C, rent faktisk kommer i versioner, der er målrettet det europæiske marked.

"Vi er super glade over lanceringen i går aftes, fordi vores langtrækkende frekvensbånd bliver understøttet. Det er trods alt dem, der er de dominerende i Europa, så det er vi rigtig glade for," siger TDC's indkøbschef, Morten Jensen, til Computerworld. 

Blandt andre Deutsche Telecom og British Telecom har haft samme udfordringer som TDC med iPhone 5. 

Dette oplyser Apple

Apples oversigt over de forskellige versioner af 5S og 5C, der vil blive sendt på markedet, fremgår det, at der kommer versioner, der understøtter både 2600 MHz og 800 MHz til lande som Frankrig, Tyskland og England.

Dermed må det formodes, at TDC også får mulighed for at sælge disse, når iPhone 5S og 5C formentlig kommer til det danske marked i december.

TDC har som andre danske teleselskaber investeret milliard-beløb i at kunne udbyde 4G, og da iPhonen er en af de absolut bedst sælgende smartphones her i Danmark, er det ikke ligefrem til TDC's fordel, hvis kunderne ikke kan benytte denne telefon til selskabets 4G-netværk.

Men det problem ser altså nu ud til at være fjernet med de to nye iPhones fra Apple.

Og selvom iPhonen blot er en ud af mange smartphones i TDC's sortiment, spiller den en særlig rolle, forklarer indkøbschef Morten Jensen.

"Selvfølgelig er iPhone utrolig vigtig for os, og det at de nu understøtter vores LTE-frekvenser gør bare det hele meget sjovere for vores kunder."

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Her er Apples to nye iPhones: Lokker med lav pris og fingeraftryk

TDC's iPhone-forbandelse kan blive brudt i morgen

Se billederne: Her er alt, hvad Apple præsenterede

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse