Apple har udleveret data om flere danskere til USA

Ny rapport viser, hvor mange gange Apple har overleveret data til de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Seks danske Apple-kunder har fået deres personlige data overleveret til de amerikanske myndigheder af Apple i år.

I fem tilfælde har Apple afvist at udlevere data.

De amerikanske myndigheder har bedt om informationer om privatejede devices, eksempelvis iPhones eller iPads, i 55 tilfælde. Apple har udleveret informationerne 41 gange.

Tallene fremgår af en rapport, som Apple netop har udsendt, skriver Politiken.

I rapporten oplyser firmaet om deres holdning til gennemsigtighed og overlevering af informationer om deres kunder til de amerikanske myndigheder i både politi- og efterretnings-verdenen, skriver avisen.

I rapporten står der ikke noget om, hvorvidt det er danske eller udenlandske myndigheder, der har bedt om informationerne.

11 gange

I perioden mellem 1. januar 2013 og 30. juni 2013 er Apple blevet bedt om at udlevere danskeres personlige kontoinformationer til myndighederne 11 gange.

I seks tilfælde har Apple imødekommet forespørgslen, mens firmaet har protesteret og nægtet i de fem af tilfældene.

Når der bliver forespurgt på personlige kontoinformationer, kan det handle om noget så simpelt som svindel med en iTunes-konto, men det kan i princippet også være en terrorefterforskning, der finder sted. Apple må nemlig ikke afsløre forespørgslernes natur.

Det forhindrer den amerikanske regering dem i, hvilket man kan læse en protest imod i selve rapporten, skriver Politiken.

Du kan læse hele rapporten her.

Læs også:

Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job