Nyhed: Det er en bærbar - nej, det er en tablet - nej, det er ...

Acer har lanceret en hybrid-maskine, som ikke er helt almindelig. Brugeren kan nemlig forme den efter behov.

Artikel top billede

New York: Acer har annonceret et større produktarsenal for at imødegå faldende markedsandele på pc-markedet.

Blandt de mange produkter finder man Acers Aspire Switch 10, der er en hybridmaskine, der minder om en blanding mellem Lenovos Yoga 11 og Samsungs Ativ.

Computeren, der egentlig er en Windows 8.1 tablet med et tilhørende magnetisk keyboard, har en Atom-processor sammen med 2 gigabyte ram og 32 eller 64 gigabyte indbygget SSD - men med mulighed for at få 500 gigabyte ekstra, hvis man udskifter keyboardet. 

Med Switch 10 kan brugeren ændre skærmens position, så den kan være i fire forskellige positioner - deriblandt hvad Acer kalder "tent-mode", altså formet som et telt eller omvendt V (et navn som Lenovo brugte sidste år til deres Yoga-maskiner).

Skærmopløsningen er 1366 x 768 pixel, altså ikke full HD. Tabletten vejer 585 gram og har kun et front-kamera på to megapixel. Med tastatur vejer maskinen omkring 1,2 kg.

The Switch kommer til salg i Danmark i slutningen af juni. Der er endnu ikke kommet en dansk pris, men prisen i Storbritannien bliver omkring 2.700 kroner.

Computerworld kommer med en anmeldelse af Switch 10, så snart vi har fået fingre i computeren.

Fokus på mainstream-markedet

Ud over Switch 10 og to Androidtablets lancerede Acer også en række nye bærbare, blandt andet Aspire E-series, som kan opbygges efter forbrugerens behov. Vil man gerne have touchskærm, eller vil forbrugeren i stedet have en normal skærm, hvor stor skal opløsningen være, hvor kraftig en processor - og skal det være Intel eller AMD - og så videre.

Samtidig var dagens lancering ikke samme absurde fremvisning af "konceptlignende" modeller, som i fjor, da blandt andet Acer lancerede R7, en bærbar hvor skærmen var vendbar og tastatur og trackpad havde byttet plads.

"Vi går mere efter mainstream-markedet nu. R7 kan sammenlignes med en konceptbil. Den er innovativ og spændende, men der blev ikke solgt særlig mange af dem," forklarer Neil Marshall, Acers direktør for Europa og Norden, til Computerworld.

Personlig sky og wearables

Acer fik for et par måneder siden ny chef i Jason Chen, og han har fokuseret kraftigt på at vende Acer efter nedtur de seneste par år.

Blandt andet går Acer til angreb mod cloud-systemer som Dropbox og Microsofts Onedrive ved Acers egen cloud-service, som Jason Chen kalder "bring-your-own-Cloud" (en reference til Bring Your Own Device-tendensen).

"Langt de fleste forbrugere gemmer stadig alle deres data på den lokale harddisk, men har flere og flere enheder, som skal spille sammen. Det vil vi gøre nemmere," forklarede Jason Chen ved lanceringen.

BoYC fungerer ved at bruge computeren som datacenter, og har du bare et Acer-produkt, kan du linke til det med andre enheder såsom en iPhone eller Samsung-tablet.

Læs også: Test af LGs kurvede smartphone

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics