EU-bøde til Microsoft: 3,7 milliarder kroner

EU udskriver en bøde på næsten fire milliarder kroner til Microsoft for at have overtrådt EU's konkurrencelovgivning. Microsoft mener, at bøden er for stor og forsøger at få EU-Kommissionen til at ændre mening, før den endelige beslutning i den omfattende monopolsag præsenteres onsdag morgen.

EU udskriver en bøde på 3,7 milliarder kroner til verdens største softwareselskab, Microsoft, for misbrug af selskabets monopolstatus på operativsystemet Windows.

EU-Kommissionen bestemte sig for milliardbøden allerede i sidste uge, da dens forligs-forhandlinger med Microsoft brød sammen.

Mandag fik bødens størrelse det blå stempel af de 15 EU-landes konkurrencemyndigheder.

Microsoft: Alt for stor
Softwareselskabet Microsoft mener, at bøden er alt for stor.

- En bøde på denne størrelse er uhørt, når man tænker på, at der inden for EU's lovgivning ikke findes en klar juridisk standard på området, siger Tom Brookes, Microsofts talsmand i Bruxelles.

EU's kommissærer diskuterer i dag bødens størrelse en sidste gang, før de træffer den endelige beslutning i den omfattende monopolsag på et møde onsdag morgen.

Microsoft mener, at en bøde er uretfærdig, da det amerikanske softwareselskab ikke vidste, at det var på kollisionskurs med EU's konkurrenceregler.

- Vi har hele tiden fortalt Microsoft, at en dom for brud på konkurrencereglerne medfører en bøde. Et lille selskab kan måske slippe, fordi de ikke kender reglerne, men det gælder absolut ikke for et selskab på Microsofts størrelse, siger Amelia Torres, talskvinde for EU's konkurrencekommissær, Mario Monti.

Har udnyttet sin markedsdominans
EU mener, at det amerikanske softwareselskab uretmæssigt har udnyttet sin markedsdominans på styresystemer til pc'er til at skubbe konkurrenter inden for serversystemer og medieafspillere ud af markedet.

Derfor vil EU tvinge Microsoft til at markedsføre selskabets lyd- og billedafspiller, Media Player, uafhængigt af styresystemet Windows.

EU's konkurrencemyndigheder mener, at det vil forbedre konkurrenceforholdene på markedet for software til afspilning af lyd og billeder, hvor eksempelvis Real Networks forsøger at tage kampen op mod Microsoft.

Microsoft risikerer også at blive tvunget til at åbne op for koden til styresystemet Windows, så det bliver lettere for konkurrenter at skrive programmer, der fungerer sammen med styresystemet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension