Ny dansk webordbog med it-udtryk

En elektronisk ordbog med over 400 it-ord skal gøre det lettere at forstå og bruge engelske og danske it-udtryk. Ordbogen har fået 1,3 millioner kroner i støtte og er resultatet af over tre års arbejde i et udvalg med repræsentanter fra Dansk Sprognævn, It-Højskolen og IBM.

Hvis du som fast læser af dette nyhedsmedie bliver forvirret over begreber og forkortelser som XML, LCD og switch, er der nu hjælp at hente i en ny online-ordbog, som har været tre år undervejs.

Webordbogen beskriver og forklarer over 400 it-ord og er skabt i samarbejde mellem Dansk Sprognævn og Dantermcentret.

- Ordbogen skal skabe orden i it-kaosset og er beregnet for alle, der er interesserede i at vide noget om it. Det er mere end en ordbog, for den viser også, hvordan begreberne hænger sammen, siger Annemette Ruding, der er daglig leder af Dantermcentret.

Centret er en erhvervsdrivende fond med fokus på det danske sprog og har været tovholder på projektet.

1,3 mio. i støtte

Indtil videre er pengene kommet fra en bevilling på 1,3 millioner kroner, som projektet for tre år siden fik fra Villum Kann Rasmussen Fonden.

Selve indholdet i ordbogen er skabt af et it-terminologi-udvalg med deltagelse af personer fra Dansk IT, IBM, Datalogisk Institut på Københavns Universitet, Dansk Sprognævn og It-Højskolen.

Annemette Ruding lægger dog vægt på, at ordbogen ikke er et kommercielt eller færdigt produkt, og at den løbende skal udvides med nye ord.

- Vi har et mål om at nå bredere ud. Arbejdet fortsætter, og vi håber på at få mere finansiering, siger hun.

Indvies på fredag

Ordbogen bliver officielt indviet på fredag, hvor en række fremtrædende personer inden for it og sprog vil være til stede, heriblandt professor Niels Davidsen-Nielsen, formand for Dansk Sprognævn.

It-ordbogen kan dog allerede nu findes på Dansk Sprognævns og Dantermcentrets hjemmesider, ligesom den har fået sin egen hjemmeside på adressen www.it-dansk.dk.

Relevante links

Webordbogen it-dansk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice