Hjælp på vej: Bøvl med Windows-opdatering kan være forbi

En del brugere af Windows 8 har haft problemer med at opdatere til 8.1. En løsning fra Microsoft er nu på vej.

Artikel top billede

Hvorfor opdaterer den f...... maskine dog ikke?

Sådan har det formentlig lydt hos nogle Windows-brugere, der har været ramt af et problem med, at deres Windows 8-maskiner ikke ville opdatere til 8.1.

Men nu er Microsoft på vej med en automatisk opdatering, der tilsyneladende løser problemet.

Det skriver Windows-bloggeren Paul Thurrott, der også kan fortælle, at opdateringen lige nu testes på forskellige markeder, før den rulles ud til alle Windows 8-maskiner.

"Dette (Windows RT) pilot-program er et eksempel på, hvordan vi eksperimenterer med måder vi kan hjælpe flere af vores kunder med at få fordel af en fortsat forbedret Windows-oplevelse," udtaler en talsperson fra Microsoft til Paul Thurrott.

"På samme måde som Windows 8.1 Update 1-processen fungerer i dag, så vil pilot-programmet automatisk opdatere Windows 8 til forbrugere og Windows RT gratis til Windows 8.1 Update og Windows RT 8.1 Update på udvalgte markeder," lyder det videre fra Microsoft.

Ser du ikke opdateringen?

Windows 8.1-opdateringen blev sidste år frigivet til brugerne via Windows Store, men der har været en del skriverier om brugere, der ikke har kunnet modtage opdateringen den vej rundt.

At problemet eksisterer, bekræftes ved en meddelelse, man finder på Microsofts egen hjemmeside under spørgsmålet "Hvorfor kan jeg ikke finde opdateringen i butikken?"

"Hvis din pc i øjeblikket kører Windows 8 (eller Windows RT), og du ønsker at opdatere til Windows 8.1 (eller Windows RT 8.1), vil du i de fleste tilfælde se denne gratis opdatering fremhævet på forsiden af Windows Store."

"Hvis du har åbnet butikken, og du ikke ser opdateringen, så prøv at køre Windows 8.1 Update troubleshooter," står der blandt andet.

Da Windows 8.1 Update 1 blev frigivet tidligere i år, foregik processen pludselig via Windows Update i stedet for Windows Store, hvilket også indikerer, at Microsoft har ændret holdning til, hvordan opdateringerne bedst leveres.

ZDNet mener at vide, at Microsoft med den nye automatiske opdatering forsøger sikre, at alle Windows-brugere hele tiden kører med den nyeste opdatering.

Det er i øvrigt vigtigt, at du finder ud af at få Windows 8.1 Update 1 installeret, da Microsofts har meldt ud, at det er et krav, at man har Windows 8.1 Update 1, hvis man ønsker at modtage kommende sikkerhedsopdateringer til styresystemet.

"Undlader du at installere Update 1, vil det forhindre Windows Update i at patche dit system med kommende opdateringer fra og med opdateringer, der frigives i maj 2014," har selskabet forklaret.

Bedste bud på at finde opdateringen er, at du prøver at søge efter tilgængelige opdateringer via Windows Update på din pc. 

Læs også:

Få styr på Windows 8.1 Update 1: Sådan fungerer det

Windows 8.1 på vej ind i virksomhederne - men ikke som du tror

Dansk top-CIO: Derfor satser vi på Windows 8.1

Windows 8.1 Update 1 er klar: Derfor SKAL du hente den

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse