DSB ramt af it-fejl - tog holdt stille på Sjælland

Opdateret: Togene er begyndt at køre igen, efter at de i flere timer tirsdag formiddag måtte holde stille på grund af et omfattende it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: © CHRISTOFFER REGILD /)

Banedanmark havde tirsdag formiddag store problemer med sine it-systemer. Problemerne blev løst ved 11-tiden, og togene er derfor begyndt at køre igen.

Årsagen er ikke klarlagt, men den er muligvis en følge af et strømudfald.

I flere timer kunne DSB-togene ikke køre og holdt derfor stille på det meste af Sjælland.

Nedbruddet skabte store problemer for togtrafikken, også i resten af Danmark, og al trafik blev i løbet af formiddagen afviklet "med store forsinkelser", skriver Jyllands-Posten.

"Der er fejl på signalerne i hele Østdanmark, da der er tekniske fejl i systemerne. Det betyder forsinkelser, og desuden er der fejl på skilte og højttalere," lød det tidligere på dagen fra DSB, som måtte betjene alle stationer manuelt.

DSB venter, at togtrafikken er normal igen fra omkring klokken 14.

Det er Banedanmark, som har ansvaret for signalerne på spornettet.

"Vi har endnu ikke helt lokaliseret årsagen til fejlen, men vi har en formodning om, at den er koblet til et strømudfald, som vi oplevede i går, hvor der også var nogle problemer. Vi arbejder alt, hvad vi kan, på at finde fejlen," udtalte teknisk direktør Søren Boysen, Banedanmark, ved 10-tiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S