Microsoft svinger den store sparekniv: 18.000 bliver arbejdsløse

Topchef Satya Nadella skærer til som ventet. Flere end hver tiende medarbejder bliver ramt af fyring - de fleste skyldes omfavnelsen af Nokia.

Artikel top billede

Finland ser ud til at blive ramt hårdest af den kæmpe fyringsrunde, som Microsofts topchef Satya Nadella som ventet annoncerede i går.

Det skete i et brev til alle ansatte i koncernen, som tæller 127.000 ansatte på verdensplan. Du kan læse brevet her.

Fyringerne, som i alt vil ramme 18.000, går i gang med det samme. I løbet af de næste seks måneder vil 13.000 ansatte få en opsigelse.

Fyringerne var altså ventet. Allerede tirsdag skrev Computerworld: Otte store problemer i Microsoft: Er der kæmpe fyringsrunde på vej?

De fleste af fyringerne - 12.500 - skyldes Microsofts køb af Nokia Devices and Services. Den virksomhed skal nu integreres i Microsoft, og synergigevinsterne skal høstes.

Fyringerne rammer både funktionærer og ansatte i produktionen.

I følge finske medier skal personalet i Finland skæres ned med 1.000 ansatte. Finland er altså tilsyneladende det land, der bliver ramt hårdest, skriver Computerworlds svenske søstermedie idg.se.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S