Microsoft slår alle styresystemer sammen til ét enkelt

Microsoft kommende Windows 9 bliver tilsyneladende det første operativsystem, som fungerer på tværs af alle platforme.

Artikel top billede

Næste version af styresystemet Windows vil være en fusion af alle Microsofts styresystemer til pc'er, bærbare, tablets, smartphones og også spillekonsollen til Xbox One.

Dermed opnår både Microsoft og brugerne ét samlet økosystem, hvor alle apps virker på alle enheder.

Det fortalte Microsofts CEO Satya Nadella investorer og journalister under lanceringen af Microsofts seneste kvartalsregnskab tirsdag eftermiddag lokal tid.

Selv om det ikke er første gang, at sådanne tanker er sluppet ud fra Microsoft - og fra Satya Nadella selv - så kom han alligevel med en gulerod til de interesserede.

"Vi ser frem til at dele vores tanker og intentioner om den næste udgave af Windows i de kommende måneder," sagde Satya Nadella, uden at komme med en nærmere forklaring på, hvor længe der er til.

"Et system til at styre dem alle"
Microsoft har i de seneste måneder allerede bevæget sig hen mod ideen om et fælles system. Universal Apps, som Microsoft kalder det, er en app-type, som kører på Microsofts Runtime-arkitektur, og som lynhurtigt kan omskrives, så de virker på alle Windows-platforme.

Vigtigst af alt er nok den sammensatte app-store for alle tre platforme. App-storen for både Windows 8 og for Windows Phone har mange af de vigtige apps som Spotify og Netflix, men den har slet ikke den samme kvantitet som Apples eller Googles app-butikker - og heller ikke den samme interesse hos udviklerne.

Tidligere på året blev de tre forskellige styresystem-team hos Microsoft sat sammen til én samlet enhed netop for at øge ligheden mellem systemerne.

Samtidig fortalte Satya Nadella også, at Microsoft stadig vil fremstille Windows Phones, Surface-tablets og Xbox One, selvom flere analytikere har advaret mod at gøre det.

"Vores tilgang til hardware fremover er klar; Vi vil blive ved med at skubbe udviklingen, som vi gjorde med Surface, og vi vil sørge for et marked for Windows Phones. Men vi vil ikke lave hardware, bare fordi vi kan," Siger Natya Sadella.  

Læs også: Microsoft: Vi er åbne for alting og er villige til at gøre alt for at vinde i markedet igen

Læs også: Her øjner Microsoft kæmpe-indtjening: Dette område bliver en guldgrube

Læs også: Microsoft: Derfor kommer Windows Phone ind i de danske virksomheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S