Derfor er der huller i halvdelen af de mest populære Android-apps

Udviklerne begår ofte en alvorlig sikkerheds-fejl, når de ønsker at skyde genvej i udviklingen af deres apps.

Artikel top billede

Mindst halvdelen af de 50 mest populære Android-apps har arvet sårbarheder via genbrug af kode.

Det er sikkerhedsfolk fra virksomheden Codenomicon, der i sin tid var med til at opdage OpenSSL-sårbarheden Heartbleed, der står bag oplysningen om de hullede Android-apps.

Australske IT News skriver i en artikel, at over halvdelen af de 50 apps sender bruger-data til tredjeparts reklamenetværk - uden at brugeren har givet tilladelse. Og at informationerne ofte sendes som helt almindelig klartekst.

Sikkerhedsforskerne fra Codenomicon siger ifølge IT News, at mange af app-udviklerne slet ikke er klar over, at sårbarhederne findes i deres kode.

Codenomicon vurderer, at 80 til 90 percent af app-koden er skabt ud fra genbrug af softwarebibliotekter, typisk som open source-kode.

"Vi ser, at slutprodukterne arver sårbarheder - nogle gange er det bare ringe software-design eller logiske fejl i implementeringen, og nogle gange identificeres og lappes disse fejl. Nogle gange, som det var tilfældet med Heartbleed, identificeres de ikke før efter to år," lyder en kommentar fra Codenomicon til IT News.

Læs også:

Test: Super tyveribeskyttelse af din iPhone

Androids apps-politi eller iOS-politiet - hvad vælger du?

Rapport: Derfor er iOS ikke en døjt mere sikkert end Android

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse