Stor fyringsrunde i KMD - så mange mister jobbet

Opdateret: KMD er tvunget til at gennemføre stor fyringsrunde.

Artikel top billede

KMD har i dag tirsdag annonceret, at 120 medarbejdere skal fyres.

Det erfarer Computerworld fra en læser.

KMD bekræfter udmeldingen:

"KMD ønsker at være markedets førende leverandør af it-løsninger til samfundet. Det bliver KMD kun ved at levere sikre, effektive og fremsynede it-løsninger til konkurrencedygtige priser," skriver selskabet i en mail til Computerworld.

"KMD kan konstatere, at prissætningen i markedet fortsat skærpes. For at være en attraktiv leverandør i et marked, der netop nu - og i den kommende tid - er præget af en lang række større udbud med intens konkurrence, er det en grundlæggende forudsætning, at KMD kan matche prissætningen."

Rammer bredt

"Tilpasningen medfører, at virksomheden planlægger at opsige op til 120 ansatte på tværs af forretningen," lyder det fra selskabet. 

KMD-direktør Eva Berneke udtaler desuden:

"At tage afsked med dygtige medarbejdere er på ingen måder en fornøjelse. Men vi bliver nødt til at sikre, at KMD grundlæggende er en sund forretning. Ellers kan vi ikke være en markant aktør, der vinder kundernes opgaver. Det kræver et konstant blik på vores omkostninger. Sådan er markedet i dag."

"Det er vigtigt at have fokus på omkostningerne, men det er selvfølgelig også vitalt, at vi er tæt på vores kunder og forstår deres behov til fingerspidserne. Derfor valgte KMD før sommer at ændre på dele af vores organisation, så vi kommer endnu tættere på vores kunder. Vi skal sikre, at vores kunder oplever fuld opmærksomhed fra vores side."

Det nye KMD

Eva Berneke blev udnævnt til administrerende direktør i KMD i januar. Hun kom fra en stilling som direktør i TDC Erhverv.

I sidste måned bragte Computerworld et stort interview med Eva Berneke, hvor hun fortalte om den nye organisation og om, hvordan KMD skal se ud i fremtiden - læs artiklen her.

KMD havde i 2013 en omsætning på 4,6 milliarder kroner og 2.960 fuldtidsansatte ved årets udgang.

Årets resultat lød på 64 millioner kroner - et markant fald i forhold til året før.

"Vi regner ikke med, at vi kommer tilbage til tidligere tiders vækstrater på fem til syv procent vækst. Det skyldes blandt andet den prisudvikling og konkurrence, der er kommet i markedet," forklarede Eva Berneke dengang om situationen. 

Læs også:

Her er KMD-bossens plan: Sådan skal KMD trimmes til fremtiden

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S