KMD fyrer 120 ansatte - men har samtidig 27 jobopslag

Mens 120 medarbejder mister jobbet hos KMD i en ny fyringsrunde, er der samtidig masser af ledige stillinger hos selskabet.

Artikel top billede

Selv om it-giganten KMD tirsdag meddelte, at 120 medarbejdere bliver afskediget, har selskabet samtidig 27 aktuelle stillingsopslag.

Det fremgår af selskabets egen hjemmeside under 'ledige jobs.' 

De ledige stillinger tæller alt fra en softwareudvikler, til en sikkerhedsarkitekt, tester, regnskabskonsulent, salgschef og Oracle-specialister - og det er både til selskabets afdelinger i Ballerup, Herlev og Aarhus.

"Du skal have analytisk sans og kendskab til udvikling af software, der understøtter kritiske forretningsprocesser. Hvis du tidligere har arbejdet med struktureret beskrivelse af forretningsprocesser, er det en stor fordel," lyder det eksempelvis i et stillingsopslag, hvor KMD søger en forretningsanalytiker til digitalisering af borgerservice.

I et andet opslag, hvor virksomheden søger en regnskabsassistent, lyder det:

"Brænder du for afstemning og rapportering, er du en erfaren excel bruger og kan du samarbejde om fælles mål og prioritere egne mål selvstændigt og professionelt og med stor kvalitet? Så er det dig, vi leder efter."

Der er også opslag, hvor man søger efter helt bestemte it-profiler:

"Som Oracle Developer vil du indgå i et team med ansvar for videreudvikling og vedligehold af et forretningskritisk system hos en af KMD's store kunder. Rent fagligt vil du få ca. 40 engagerede og dedikerede kollegaer i kompetenceområdet Java/Oracle, som arbejder på samme og andre kunder."

Afskediger på tværs af organisationen

KMD udtalte tirsdag i forbindelse med annonceringen af den kommende fyringsrunde, at "KMD ønsker at være markedets førende leverandør af it-løsninger til samfundet. Det bliver KMD kun ved at levere sikre, effektive og fremsynede it-løsninger til konkurrencedygtige priser."

"Tilpasningen medfører, at virksomheden planlægger at opsige op til 120 ansatte på tværs af forretningen," meddelte selskabet desuden.

Stillingsopslagene hos KMD ser dog netop ud til at gå på tværs af KMD-forretningen, så hvordan hænger det sammen, at selskabet med den ene hånd afskediger medarbejdere, mens det med den anden ansætter nye?

"Det hænger sammen med, at når en virksomhed arbejder med så bredt et område som os, er det klart, at der desværre ikke er et 1-til-1 match imellem de mennesker, der kan blive tilovers i sådan en effektiviseringsøvelse, og de mennesker, vi står og rekrutterer," siger KMD-direktør Eva Berneke til Computerworld. 

"Men det er faktisk en øvelse, vi har sat i gang, hvor vi ikke alene kigger på de stillinger, der er slået op, men også de stillinger, der kunne være på vej - i forhold til de mennesker, der bliver overtallige i den her proces, netop for at undgå, at vi hælder nogle mennesker ud med den ene hånd, der egentlig har de rigtige kompetencer til nogle af de andre stillinger."

"Men det er jo ikke sådan, at man kan tage en udvikler fra det ene sted og sætte ind i en salgsrettet funktion det andet sted."

"Men vi regner egentlig med, at vi netop vil kunne lave et match på nogle af dem," siger administrerende direktør Eva Berneke.

Læs også:

Stor fyringsrunde i KMD - Så mange mister jobbet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job